strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

KWIECIEŃ 2009
30 kwietnia 2009, by K@t
Kolebka Życia znów w TVN
Wygląda na to, że filmowe odsłony przygód Lary Croft na stałe wpisały się do kanonu tytułów regularnie powtarzanych przez rodzimą telewizję. Po ledwie półrocznej przerwie, na antenie TVN ponownie zagości Lara Croft Tomb Raider: Kolebka Życia. Seans odbędzie się w piątek, 15 maja, o godz. 20.00.

Więcej o dwóch filmowych przygodach Lary Croft w działach Tomb Raider Movie oraz Kolebka Życia.28 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Lara znów u Majewskiego...
...i znów nie do końca taka, jaką ją znamy. Ale tym razem to nie Szymon Majewski przebrał się za bohaterkę Tomb Raidera. Zrobiła to Katarzyna Kwiatkowska, aktorka regularnie odgrywająca role w "Rozmowach w tłoku".

Wczorajsze pojawnienie się Lary nie było takie proste jak przeszło dwa lata temu. A to dla tego, że za słynną panią archeolog przebrała się... Krystyna Janda. Ona z kolei chciała udowodnić Angelinie Jolie i Danielowi Olbrychskiemu, że też potrafi sobie poradzić z rolą, w którą się wcieliła. Zagmatwane? I to jak. Dlatego zainteresowanym polecamy obejrzenie wczorajszego odcinka w sieci. Finał spotkania miss Janda-Croft z Angeliną Jolie jest co najmniej zaskakujący.27 kwietnia 2009, by Mr Macphisto (thx: Lauren)
Żeby Eidos był Eidosem
Jak podaje serwis Kotaku, Eidos Interactive nie zmieni nazwy po przejęciu przez Square Enix. Co więcej, pozostanie on całkowicie niezależną firmą. Informacje te mają pochodzić od samego szefostwa nowego właściciela brytyjskiego wydawcy.

"To ekscytujący początek czegoś, co moim zdaniem będzie niesamowitą przygodą. Bardzo cieszę się, że Phil Rogers zgodził się na wprowadzenie Eidosa w swego rodzaju międzynarodowe małżeństwo naszych firm. Małżeństwo, którego owocem będą wielkie rzeczy." Autorem tego dość interesującego porównania, jest stojący na czele Square Enix Yoichi Wada.

Taka decyzja może być efektem dobrego prowadzenia firmy przez Rogersa. Człowiek, który zaczął kierować firmą nieco ponad rok temu, wyprowadził ją z ogromnych problemów finansowych. Jego najgłośniejszym posunięciem było zwolnienie 260 pracowników w lutym ubiegłego roku. Wtedy też Eidos anulował 14 projektów, nad którymi pracowały jego studia. Sama firma rozpoczęła politykę "jakość, nie ilość". Od jakiegoś czasu można obserwować wymierne efekty działań Phila Rogersa. Najwyraźniej Square Enix docenił jego możliwości.26 kwietnia 2009, by kluz_kaa & Mr Macphisto
YouTube opanowany
Chyba wypadałoby po raz kolejny Wam podziękować. Tym razem za sukces naszego nowootwartego kanału na YouTube. Po tygodniu jego działalności zajmujemy 58. miejsce wśród najczęściej oglądanych kanałów reżyserskich. Przy powalającej ilości różnych kanałów w tym serwisie, wspomniany wynik jest dla nas ogromnym sukcesem. Nie gorzej jest zresztą w statystykach dziennych. Dziś zajmujemy 35. miejsce, ale w ciągu ostatnich siedmiu dni udało nam się nawet wejść do pierwszej trzydziestki.

Te wyniki nie byłyby możliwe bez Was. Żeby podtrzymać zainteresowanie kanałem, ciągle go rozwijamy. W chwili pisania tego newsa udostępnionych jest już 140 filmików. A to oczywiście wcale nie koniec. Zatem zapraszamy do ciągłych odwiedzin - i World of Tomb Raider i naszego kanału YouTube.24 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Square Enix wyjawia sekrety
Japoński Square Enix, nowy właściciel Eidosa, wyjawia sekrety brytyjskiej firmy. Twórcy sukcesu serii Final Fantasy podali do publicznej wiadomości jak przez lata radziły sobie największe hity naszego ulubionego wydawcy. Dzięki temu mamy potwierdzone czarno na białym, że największym sukcesem firmy jest seria Tomb Raider. W sumie na świecie sprzedano już 30 milionów egzemplarzy tej gry. Najlepiej sprzedała się oczywiście pierwsza część - kupiło ją 7 milionów graczy. Nieco gorzej poradziły sobie ostatnie części, czyli Legenda i Underworld. Każda z nich rozeszła się w 2,5 mln egzemplarzy. Jednak obiektywnie rzecz biorąc, jest to bardzo dobry wynik, którego nie powstydziłby się żaden wydawca.

W tym roku nadzieją Eidosa na sukces są kontynuacje Just Cause i Deus Ex. O kolejnej części przygód Lary Croft na razie nikt nie wspomina.23 kwietnia 2009, by Cez
Recenzja DLC i historia serii TR w jednym
Fani Lary Croft ucieszą się na widok kwietniowego numeru miesięcznika poświęconemu grom na konsole, "Neo Plus". W magazynie znaleźć można recenzję obu dodatków do Tomb Raider: Underworld - Beneath the Ashes oraz Lara's Shadow, a także podsumowanie ponad 12-letniej już historii serii Tomb Raider. Miesięcznik kosztuje 9,99 zł.

Autor recenzji chwali drugi dodatek, Lara's Shadow, wymieniając jako zaletę ciekawą wspinaczkę z wykorzystaniem supermocy Sobowtóra, a także dynamiczną walkę wręcz. Jako wadę wymienia konieczność dwukrotnego przejścia przez tę samą lokację. Dodatek zyskał ocenę 7/10.

Z kolei na rozszerzeniu "Beneath the Ashes" autor recenzji nie pozostawił suchej nitki. Dodatek zyskał słabe noty przez nieśmiertelnych przeciwników, mało interesujący projekt poziomów, ale głównie przez to, że stanowi on wycięty level z podstawowej wersji gry. Dodatek został oceniony na 5/10.

Dwustronicowy artykuł o historii serii TR, zatytułowany "Wojaże panny Croft", skupia się na dziewięciu grach komputerowych. Filmy oraz inne gry zostały jedynie wspomniane. Autor tekstu ciekawie opisuje poszczególne części począwszy od pierwszego Tomb Raidera, wydanego w 1996 roku, na TR: Underworld kończąc. Oczywiście w tekście nie mogło zabraknąć uwag pod adresem biustu Lary Croft.

Więcej o historii serii TR znaleźć można w odpowiednim dziale w serwisie World of Tomb Raider.20 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Blog dla fanów serii
Blog Tomb Raider: Underworld to nowy projekt Cenega Poland. Od dziś także na stronie TRUblog.pl będą pojawiały się najważniejsze informacje ze świata Tomb Raidera.

Oczywiście jako jedyny oficjalny polski serwis serii Tomb Raider, nie mogliśmy w tym projekcie nie maczać palców. Odwiedzający bloga na pewno odczują naszą silną obecność. Jednocześnie zapewniamy, że sam World of Tomb Raider na tym pobocznym projekcie nic nie straci. A co więcej - zyska. Co oczywiście wy, nasi czytelnicy, z całą pewnością odczujecie.

Pierwszym profitem będzie uruchomienie kanału YouTube WoTR. Już dziś możecie tam oglądać sześćdziesiąt filmików z wydanych do tej pory Tomb Raiderów. A to nie koniec - sukcesywnie będziemy dodawać kolejne materiały.19 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Codemasters ocenia Eidosa
BBC News rozpoczęło serię programów poświęconych wydawcom gier. Jak się okazuje, w dobie kryzysu cały czas nieźle radzi sobie Codemasters, od którego to właśnie zaczęto prześwietlanie firm. Wydawałoby się, że nie ma to nic wspólnego z serią przygód Lary Croft... ale do czasu. Gavin Cheshire, jeden z managerów Codemasters, podczas programu ocenił działalność konkurencyjnego Eidosa. I w zasadzie nie pozostawił na nim suchej nitki.

"Jako wydawca musisz być skupiony na tym, co jest ważne w danej chwili. Eidos od samego początku miał tylko jedną dużą grę - Tomb Raidera. Doili ten tytuł bardzo dobrze, ale - pomijając serię Championship Manager - nie mieli wiele poza tym. I tutaj pojawia się problem. Jeżeli poprowadzisz wielką markę niewłaściwie - a jest to tak naprawdę jedyne co wydajesz w danym roku - masz przerąbane. A Tomb Raidera przez ostatnich parę lat prowadzili bardzo źle."

Czy rzeczywiście z Eidosem i jego najważniejszym tytułem jest tak źle? Pozostawmy to bez komentarza, przypominając tylko, że 6 maja wydawca zostanie przejęty przez japoński Square Enix.15 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
What 2 Play? TR: Underworld!
Serwis what2play.tv zamieścił videorecenzję Tomb Raider: Underworld. Oceniający grę Zbigniew Jankowski zwraca uwagę nie tylko na jej plusy. Jest to o tyle ciekawe, że wspomniany serwis jest przecież dość ściśle powiązany z Cenega Poland.

Według recenzji, TRU jest graficznie atrakcyjną grą, jednak z tradycyjnymi dla serii błędami. Mowa oczywiście o przenikających teksturach. A skoro już jesteśmy przy sprawach wizualnych, to wytknięto też wariującą momentami kamerę. Co ciekawe - szczególnie w wersjach konsolowych. Z kolei zagadki zostały uznane za atrakcyjne koncepcyjnie. Niestety, w ostatecznym rozrachunku wyszły raczej jako antykoncepcyjne... bo nie wymagające od gracza zbyt wiele wysiłku. W podsumowaniu grę określono jako dobry tytuł, ale tylko dla nowych graczy. Bo tych "doświadczonych może niestety solidnie rozczarować".

Z przytoczoną wyżej opinią my się oczywiście nie zgadzamy. Zdaniem ekipy World of Tomb Raider, TR: Underworld to jedna z bardziej udanych części serii.

Videorecenzję what2play.tv możecie zobaczyć tutaj. Recenzje WoTR do przeczytania w dziale TRU.13 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Lara jednym z symboli UK
Brytyjski Mirror opublikował piętnaście list TOP10 najważniejszych symboli Wielkiej Brytanii. Skoro news znajduje się na World of Tomb Raider, nietrudno zgadnąć, że nie zabrakło tam też Lary Croft. Bohaterka Tomb Raidera znalazła się na ósmym miejscu wśród najważniejszych ikon wyspiarskiego designu. Wyprzedziła przy tym nawet pierwszą część serii Grand Theft Auto, która zajęła dziewiątą pozycję. Z kolei brytyjską arystokratkę o włos wyprzedziły między innymi: sieć World Wide Web, samochód Mini i samolot Concorde.

Za najważniejszą zabawkę 1996 roku, której każdy wpychał palce gdzie popadnie, uznano lalkę Barbie. Brak figurek Lary w tej kategorii chyba jednak jest pocieszający.

Rankingi pochodzą z wydanej w minionym tygodniu książki Top10 of Britain, autorstwa Russella Asha.6 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
Megan Fox nie chce być symbolem seksu
Megan Fox, która już wcześniej powiedziała, że nie zagra Lary Croft, teraz zdaje się to potwierdzać. W jednym z ostatnich wywiadów aktorka stwierdziła, że nie znosi być postrzegana jako symbol seksu. Megan, która często wygrywa w rankingach ze słowem 'seks' w tytule, zaznacza, że chce być znana ze swojej pracy. Co za tym idzie, sława jej nie interesuje.

"Nie można być symbolem seksu przez 24 godziny na dobę. Nie mogę sobie tego zrobić. Chcę pracować i podejmować właściwe decyzje, rozwijać się jako aktorka. Nie chcę być na okładce każdego magazynu, jaki się ukazuje. Moją pracą jest pokazywanie ludziom czegoś nowego" - powiedziała aktorka, której najwiekszym dziełem jest film Transformers.2 kwietnia 2009, by Mr Macphisto
PSP Double Pack
Masz PSP, ale nie masz Tomb Raider: Legend i Tomb Raider: Anniversary? Eidos właśnie pomyślał o Tobie i Twoim portfelu. Efektem tych przemyśleń jest Tomb Raider Double Pack, w skład którego wchodzą dwie wspomniane części gry. Jako, że w USA kryzys szaleje w większym stopniu niż w Europie, zestaw zostanie wydany tylko na naszym kontynencie. Premierę wyznaczono na 10 kwietnia.

Kiedy pakiet ukaże się w Polsce? Tego na razie nie wiadomo, Cenega milczy. My póki co publikujemy obok fragment okładki w wersji europejskiej.