strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MARZEC 202028 marca 2020, by Cez
Lara Croft GO całkowicie ZA DARMO!
Wysoko oceniana gra mobilna Lara Croft GO jest możliwa do pobrania zupełnie za darmo - ogłosił producent tego tytułu, firma Square Enix Montréal. Promocja, która ma związek z pandemią koronawirusa oraz światową akcją #zostańwdomu i #StayHomeAndPlay, potrwa do 2 kwietnia. Grę Lara Croft GO możecie pobrać za darmo w sklepie Google Play oraz Apple App Store, czyli na platformy mobilne Android i iOS.


To już druga odsłona akcji #StayHomeAndPlay związana z grami z Larą Croft. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o tymczasowej darmowej dostępności gier Tomb Raider (2013) oraz Lara Croft and the Temple of Osiris. Promocja ta już się zakończyła.

   


26 marca 2020, by Cez
RPA nie wpuści Alicii Vikander
…i ekipy filmowej, która ma wkrótce rozpocząć prace nad kolejnym filmem Tomb Raider, ani nikogo innego z zewnątrz do czasu wygaśnięcia pandemii koronawirusa. Władze Republiki Południowej Afryki ogłosiły stan katastrofy oraz wprowadziły ogólnokrajową, trwającą trzy tygodnie kwarantannę. To właśnie m.in. w tym kraju mają być realizowane zdjęcia do nowych przygód Lary. Poprzedni film Tomb Raider (2018) również był tworzony głównie w RPA.

Na początku marca informowaliśmy o tym, że zdjęcia zaplanowane na kwiecień zostały przesunięte na bliżej nieokreślony miesiąc lata tego roku. Jeśli do tego momentu pandemia nie wygaśnie, to także i ten termin może być zagrożony. Premiera filmu została zaplanowana na 19 marca 2021 roku.


Republika Południowej Afryki to bardzo popularne miejsce wśród filmowców - tutejsze ulgi podatkowe sprawiają, że produkcja jest tańsza niż w innych krajach, a ponadto twórcy na tej długości geograficznej mają pewność, że zawsze trafią na dobrą pogodę. Do tej pory w RPA odnotowano niemal tysiąc przypadków zakażenia koronawirusem i zero zgonów. Władze tego kraju dmuchają na zimne i profilaktycznie zamykają całe swoje społeczeństwo w domach, a także zakazują wjazdu obcokrajowców.

   


21 marca 2020, by Cez
Reboot Tomb Raidera i Temple of Osiris ZA DARMO!
Niesamowita niespodzianka! Firma Square Enix umożliwia "zakup" gier Tomb Raider (2013) oraz Lara Croft and the Temple of Osiris za ZERO złotych - tak, za darmo! Promocja dotyczy platformy Steam i potrwa do wtorku 24 marca do godziny 8 rano. Karty tych produktów znajdziecie odpowiednio tutaj i tutaj.

Specjalna oferta jest związana oczywiście z pandemią koronawirusa - wydawca Square Enix w ten sposób poparł akcję #zostańwdomu, a właściwie #StayHomeAndPlay, i postanowił pomóc graczom w walce z nudą w czasie domowej kwarantanny. Dodane w ramach promocji gry nie znikną po 24 marca - na zawsze zostaną przypisane do Waszego konta w bibliotece Steam.


Dzięki Square Enix osoby, które dotąd nie poznały Lary z epoki reboota, mają szansę to nadrobić grając w wysoko ocenianego Tomb Raidera z 2013 roku. Z kolei dla fanów klasycznej Lary firma przygotowała świetną grę The Temple of Osiris. Jeśli te dwa tytuły macie już za sobą, to nic straconego - na Steamie obecnie można kupić pozostałe gry z Larą za bardzo małe pieniądze >> klik!

   


19 marca 2020, by Cez
Odświeżona muzyka z TR4-6 już na płytach CD
W ubiegłym tygodniu Peter Connelly, czyli kompozytor muzyki z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness, rozpoczął wysyłkę fizycznej wersji albumu Tomb Raider: The Dark Angel Symphony. Dziś zestaw czterech płyt CD dotarł do naszej redakcji (na zdj.). Tutaj możecie zobaczyć unboxing autorstwa Asha, jednego z członków ekipy kompozytora.

Przypomnijmy, że album The Dark Angel Symphony zadebiutował pod koniec grudnia ubiegłego roku w postaci plików MP3 i FLAC udostępnionych dla uczestników akcji na Kickstarterze. Z kolei 14 lutego, czyli w urodziny Lary Croft, kompozytor udostępnił wszystkie utwory w serwisach streamingowych takich jak Spotify, Apple Music czy iTunes >> klik!


W sklepie kompozytora nadal możecie zamówić album The Dark Angel Symphony na nośnikach fizycznych: na CD oraz winylu >> KLIK! Wydawnictwo zawiera nie tylko 38 utworów o zupełnie nowym brzmieniu (znajdują się na pierwszej płycie CD), ale także aż 110 zremasterowanych, czyli odświeżonych utworów ze wspomnianych gier (znajdują się na trzech kolejnych płytkach CD): TR4 (link do streamingu), TR5 (link) i TR Angel of Darkness (link).

   


9 marca 2020, by Cez
Tomb Raider opóźniony przez koronawirusa?
Oficjalnie nikt tego nie potwierdza, ale jest to możliwe. Serwis Geek Vibes Nation informuje, że zdjęcia do nowego filmu Tomb Raider, które miały rozpocząć się dokładnie 27 kwietnia, zostały przesunięte na lato - bez uściślenia o który miesiąc chodzi.

Co z tym ma wspólnego koronawirus? Niewykluczone, że to właśnie w obawie przed epidemią twórcy kolejnego filmowego Tomb Raidera mogli zdecydować o przesunięciu zdjęć. Dodajmy, że koronawirus już wpłynął na Hollywood - premiera najnowszego filmu o Jamesie Bondzie pt. "Nie czas umierać" została przełożona z 3 kwietnia na 12 listopada. Nieoficjalnie mówi się, że taka decyzja zapadła w uwagi na obawę o puste sale kinowe - epidemiolodzy zalecają bowiem, aby w krajach najbardziej dotkniętych koronawirusem unikać skupisk ludzkich, zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych.


Przypomnijmy, że początkowo informowano, że zdjęcia do czwartego filmu z Larą Croft, a drugiego z Alicią Vikander, będą realizowane w Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki, Finlandii i w Chinach. Z tych dwóch ostatnich lokacji twórcy mieli zrezygnować. Jeśli film będzie realizowany dopiero od lipca lub sierpnia, będzie to mogło skutkować przesunięciem daty premiery, która została zaplanowana na 19 marca 2021 roku.

   


8 marca 2020, by Cez
Zmarł jeden z twórców pierwszych Tomb Raiderów
Bardzo smutna wiadomość napłynęła z Wielkiej Brytanii. Wczoraj zmarł Neal Boyd, projektant leveli z gier TR1 i TR2 z dawnej firmy Core Design, który blisko współpracował m.in. z Tobym Gardem, twórcą postaci Lary Croft.

Neal Boyd wchodził w skład oryginalnej szóstki twórców, którzy w 1996 roku stworzyli grę Tomb Raider I. Na poniższym zdjęciu sprzed 24 lat od lewej widzicie następujące osoby: Gavin Rummery, Jason Gosling, Toby Gard, Heather Gibson, Neal Boyd i Paul Douglas.

Neal Boyd pracował w Core Design jako projektant leveli m.in. przy grach Tomb Raider I, Tomb Raider II czy Project Eden. To on zaprojektował kultowe poziomy, takie jak Pałac Midasa czy wrak statku Maria Doria. Jego poziomy z TR1 zostały później przeprojektowane w grze Tomb Raider Anniversary przez studio Crystal Dynamics.


Oto pełna lista leveli, które zaprojektował Neal Boyd. TR1: Lost Valley, Colosseum, Palace Midas, Natla's Mines, Atlantis, The Great Pyramid. TR2: The Great Wall, Offshore Rig, Diving Area, 40 Fathoms, Wreck of the Maria Doria, Living Quarters, The Deck, Tibetan Foothills.

   


3 marca 2020, by Cez
Film z Larą w czołówce filmów na podstawie gier
Jeden z filmów Tomb Raider znalazł się w czołówce najlepszych filmów na podstawie gier wideo. W rankingu, który stworzył serwis Rotten Tomatoes, uwzględniono czterdzieści trzy filmy, w tym wszystkie trzy kinowe Tomb Raidery.

Spośród przygód Lary w rankingu najwyżej uplasował się najnowszy film Tomb Raider (2018), który zdobył ocenę wynoszącą 53% i zajął wysokie, czwarte miejsce. Cradle of Life z 2003 roku zdobył wynik 25%, co dało mu szesnaste miejsce, a Tomb Raider Movie z 2001 roku uzyskał wynik 20%, co dało mu miejsce dwudzieste trzecie.


Pierwsza trójka rankingu wygląda następująco: pierwsze miejsce należy do Angry Birds 2, drugie do Pokémon: Detektyw Pikachu, a trzecie do filmu Sonic - Szybki jak błyskawica. Przykładowo ekranizacja Prince of Persia zajęła miejsce dziewiąte, Resident Evil: Ostatni Rozdział miejsce dziesiąte, Silent Hill trzynaste, a Assassin's Creed dopiero dwudzieste siódme. Ostatnie, czterdzieste trzecie miejsce, należy do Alone in the Dark.

Pełny ranking czterdziestu trzech filmów na podstawie gier znajdziecie tutaj.