strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

MARZEC 201831 marca 2018, by Cez
[KONKURS] Wygraj plakat lub notatnik Lary!
Pora na kolejny konkurs związany z nadchodzącą polską premierą filmu Tomb Raider (2018)! Dziś do rozdania mamy dwa filmowe plakaty oraz notatnik Lary Croft. Do dzieła!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodami w konkursie są dwa polskie plakaty z Alicią Vikander, promujące film Tomb Raider (2018) oraz notatnik Lary Croft.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać prawidłowe rozwiązanie zadania, które brzmi: "zarówno Angelina Jolie jak i Alicia Vikander otrzymały Oscary. Wymień polskie tytuły dwóch filmów, dzięki którym aktorki zdobyły po tej nagrodzie oraz dokładne daty (dzień, miesiąc, rok) wręczenia statuetek Oscara tym dwóm aktorkom w trakcie uroczystych ceremonii". W temacie maila należy wpisać "Konkurs filmowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 1 kwietnia 2018 roku do godziny 15:00. Po upływie tego terminu spośród prawidłowych odpowiedzi wybierzemy trzy zgłoszenia. Zwycięzcy otrzymają po nagrodzie wymienionej w punkcie nr 2 regulaminu konkursu, które prześlemy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (01.04)
Plakat otrzymuje Wiktoria Dąbrowska i Patryk Godula, z kolei notatnik powędruje do Rafała Mazurka. Gratulujemy! Prawidłowa odpowiedź to "Przerwana lekcja muzyki" - 26 marca 2000 roku oraz "Dziewczyna z portretu" - 28 lutego 2016 roku. Wkrótce kolejny konkurs!

   


30 marca 2018, by Cez
[KONKURS] Wygraj plakat z Alicią Vikander!
Dokładnie za tydzień odbędzie się polska premiera filmu Tomb Raider (2018), choć w niektórych kinach obraz będzie można zobaczyć już w poniedziałek 2 kwietnia. Pora na kolejny konkurs! Dziś do rozdania mamy dwa filmowe plakaty. Do dzieła!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodami w konkursie są dwa polskie plakaty z Alicią Vikander, promujące film Tomb Raider (2018).

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać prawidłowe rozwiązanie zadania, które brzmi: "wymień nazwy dwóch wielkich miast, które w filmach Tomb Raider odwiedziła zarówno Lara-Angelina Jolie, jak i Lara-Alicia Vikander". W temacie maila należy wpisać "Konkurs filmowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Zgłoszenia przyjmujemy do soboty 31 marca 2018 roku do godziny 15:00. Po upływie tego terminu spośród prawidłowych odpowiedzi wybierzemy dwa zgłoszenia. Zwycięzcy otrzymają po nagrodzie wymienionej w punkcie nr 2 regulaminu konkursu, które prześlemy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (31.03)
Plakat otrzymuje Michał Wodniak i Iwona Kondraczuk. Gratulujemy! Prawidłowa odpowiedź to Londyn i Hongkong. Londyn pojawił się w Tomb Raider Movie i Tomb Raider (2018), a Hongkong w Cradle of Life i Tomb Raider (2018).

   


30 marca 2018, by Cez
Oto Lara z Shadow of the Tomb Raider!
Kilkanaście dni temu informowaliśmy o interaktywnej zabawie "Path of the Stars", która polegała m.in. na odblokowywaniu fragmentów grafiki, ukazującej Larę Croft z nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider. Poniżej możecie zobaczyć efekt końcowy tej zabawy w puzzle! Kliknij na grafikę, by ją powiększyć. Wersję HD możecie pobrać tutaj.


Nowa gra zadebiutuje już 14 września tego roku i pojawi się na PC, Xbox One, Xbox One X, PS4 i PS4 Pro. Większej ilości materiałów możemy spodziewać się 27 kwietnia.

   


29 marca 2018, by Cez
Alison Carroll w roli klasycznej Lary [WIDEO]
Już 1 maja odbędzie się długo oczekiwana premiera albumu Nathana McCree pt. The Tomb Raider Suite z utworami z gier TR1, TR2 i TR3. Wcześniej, bo 28 kwietnia szczęśliwcy, którzy w trakcie zbiórki na Kickstarterze zapłacili ok. 715 zł, będą mogli uczestniczyć w specjalnej kolacji. Szczęśliwcy spotkają nie tylko Nathana McCree, ale także Meagan Marie z Crystal Dynamics oraz Shelley Blond - pierwszy głos Lary Croft. To nie koniec atrakcji. Na spotkaniu miała pojawić się modelka Natalie Cook, ale zastąpi ją Alison Carroll.

Jeśli nie kojarzycie Alison, to przypomnijmy, że pełniła ona funkcję oficjalnej modelki Lary Croft w trakcie promocji gry Tomb Raider Underworld. Dokładnie w październiku 2008 roku przyleciała do Warszawy. Naszą relację z tego spotkania znajdziecie w dziale Modelki.


Specjalna kolacja z udziałem m.in. Alison Carroll odbędzie się nie byle gdzie, bo na terenie posiadłości Hatfield House w Wielkiej Brytanii, czyli w okolicy słynnego Croft Manor z pierwszych dwóch filmów z Angeliną Jolie. Tutaj możecie zobaczyć specjalny filmik promocyjny, nakręcony na terenie posiadłości. Co ciekawe, modelka, która promowała TR Underworld założyła strój znany z "klasyków". Obejrzyjcie filmik do końca - Lara spotyka na swojej drodze... lokaja Winstona!

Jeśli ktoś z Was nie zamówił jeszcze albumu The Tomb Raider Suite, to można to nadrobić tutaj.

   


26 marca 2018, by Cez
Nowy film zarobił już ponad 210 mln dolarów!
Kolejny weekend za nami, pora zatem podsumować najnowsze zestawienie box office. Film Tomb Raider (2018) obecnie ma na swoim koncie 211 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln. Wynika z tego, że najnowszy, trzeci film z Larą Croft przebił ten drugi.


W Stanach Zjednoczonych, gdzie Tomb Raider (2018) zadebiutował 16 marca, w ostatni weekend ponownie przegrał. Przypomnijmy, że po pierwszym weekendzie uzbierał w tym kraju kwotę 23,7 mln dolarów i znalazł się na drugim miejscu, zaraz za Czarną Panterą. W trakcie kolejnego weekendu nowe przygody Lary spadły w USA aż na piąte miejsce. Na pierwszą pozycję wskoczyła nowość - Pacific Rim: Rebelia z wynikiem 28 mln dolarów. Na drugie miejsce spadła Czarna Pantera (16,6 mln), na trzeciej pozycji uplasował się film I Can Only Imagine (13,8 mln), na czwartym nowość - animacja Sherlock Gnomes (10,6 mln), a na piątym Tomb Raider (2018) z wynikiem 10,4 mln dolarów.

Łącznie w Stanach Zjednoczonych nowy film z Alicią Vikander zarobił dotąd 42 mln dolarów, a w pozostałych krajach 170 mln.

   


25 marca 2018, by Cez
Dwie młode Polki wcieliły się w Larę Croft
Ostatnio informowaliśmy, że w polskim dubbingu filmu Tomb Raider (2018) w roli Lary Croft usłyszymy Kingę Suchan. Głos aktorki zastąpi ten należący do Alicii Vikander, ale w najnowszym filmie Larę zagrała nie jedna, a aż trzy aktorki. Maisy De Freitas wcieliła się w 7-letnią pannę Croft, a Emily Carey w 14-letnią. Kogo usłyszymy w tych rolach w polskiej wersji językowej?

W 7-letnią Larę wcieliła się 12-letnia Marianna Obuchowicz (na zdj. po lewej), córka znanego polskiego aktora, Bartosza Obuchowicza. Młoda aktorka ma już na swoim koncie pierwsze role dubbingowe. Jej głos mogliśmy usłyszeć m.in. w filmie Fistaszki, Kung Fu Panda 3, Trolle, czy też Dzieciak rządzi.


Z kolei głosu 14-letniej pannie Croft użyczyła 15-letnia Maja Kwiatkowska (na zdj. po prawej). Aktorka zagrała w filmie Powidoki oraz w serialach Ja to mam szczęście i O mnie się nie martw. Ma także na swoim koncie role dubbingowe: Kubo i dwie struny, Zielona szkoła czy Fistaszki. Występuje również w spektaklach teatralnych oraz w reklamówkach. Tutaj możecie posłuchać próbki jej głosu.

Przypomnijmy, że polska premiera filmu Tomb Raider (2018) odbędzie się 6 kwietnia. W kinach będzie można wybrać polski dubbing lub napisy.

   


24 marca 2018, by Cez
Cyberdziunia czy superfeministka?
Takie pytanie zadała Maja Staniszewska, dziennikarka magazynu "Wysokie Obcasy Extra". W najnowszym, kwietniowym numerze ukazał się sześciostronicowy artykuł na temat fenomenu Lary Croft i serii Tomb Raider.


Autorka tekstu opowiada historię pani archeolog od samego początku - od 1996 roku. Odkopuje informacje z czasów gier od Core Design, a następnie pierwszej trylogii Crystal Dynamics. Oczywiście w artykule znajdziecie także informacje na temat filmowych przygód Lary oraz tych z najnowszych gier, w których mamy do czynienia ze zrestartowaną, odmłodzoną panną Croft.

   


23 marca 2018, by Cez
Przewodnik już dostępny. Czy będzie w Polsce?
Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwo Titan Books wypuściło na rynek album pt. Tomb Raider: The Art and Making of the Film. Nowa publikacja liczy 176 stron i została wydana w sztywnej oprawie. Cena wynosi $39.95, czyli ok. 150 zł. Obok widzicie trzy przykładowe strony (kliknij, by powiększyć).


Przewodnik po nowym filmie Tomb Raider (2018) zawiera m.in. szkice koncepcyjne, opis kulis powstawania tej produkcji oraz przedmowę napisaną przez reżysera Roara Uthauga oraz producenta Grahama Kinga. Autorką przewodnika jest Sharon Gosling, która tworzyła opracowania do takich marek jak Wonder Woman, Planeta Małp czy Gwiezdne Wrota.


Niestety w chwili obecnej nie ma planów wydania przewodnika w Polsce. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku lalki Barbie, która jest dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych. Fani z Europy muszą ją sprowadzać np. za pośrednictwem portali aukcyjnych.


Dobrą wiadomość mamy jednak dla miłośników muzyki. Polski oddział Sony Music zapowiada, że soundtrack do filmu Tomb Raider (2018) pojawi się w naszym kraju 6 kwietnia, czyli w dniu kinowej premiery w Polsce.

   


22 marca 2018, by Autumn
Prawie jak Lara. Nowy film doczeka się parodii
Wczoraj, 21 marca, w japońskich kinach zadebiutowały najnowsze przygody Lary Croft z Alicią Vikander w roli głównej. Jeszcze nie doczekaliśmy się premiery filmu Tomb Raider (2018) w naszym kraju, a już możemy zobaczyć trailer kolejnego filmu z… nieco inną panią archeolog. Kliknij na poniższy plakat, by go powiększyć.


Tomb Invader, którego zapowiedź możecie zobaczyć tutaj, jest dziełem amerykańskiej wytwórni The Asylum, która specjalizuje się w tworzeniu niskobudżetowych parodii popularnych filmów. Produkcja opowiadać ma o pani archeolog Alabamie Channing, która przyjmuje zlecenie odnalezienia starożytnej chińskiej relikwii. Oczywiście w filmie nie mogło zabraknąć wątku rodzinnego, więc skarb, którego poszukuje bohaterka jest tym samym, w którego pogoń udała się jej matka zanim zaginęła. Coś Wam to przypomina? ;)

Parodia ma wkrótce zadebiutować na kanale MyFlix w serwisie YouTube (klik!), a w rolę pani archeolog Alabamy Channing wcieli się Gina Vitori znana z takich tytułów jak Nightmare Wedding (2016), The Affair (2014) i Tryst (2015).

   


21 marca 2018, by Cez
Square Enix anulowało remastery TR1-3 na PC!
Zaledwie 10 dni temu cała społeczność fanów świętowała z powodu newsa o tym, że na Steama trafią zremasterowane wersje gier TR1, TR2 i TR3, które miały charakteryzować się odświeżonymi teksturami w wysokiej rozdzielczości (link do newsa). Niestety tak nagle jak remastery zostały zapowiedziane, tak samo gwałtownie wydawca Square Enix… je anulował.

Firma Realtech VR, która zajmowała się wspomnianymi remasterami, poinformowała dziś, że otrzymała list od Square Enix. Realtech VR wysłało do światowego wydawcy demka planowanych remasterów, ale projekt ten nie spodobał się japońskiemu gigantowi. Mało tego, producent został poproszony przez Square Enix o usunięcie wszelkich filmików związanych z Tomb Raiderami z YouTube, a także wpisów na ten temat w mediach społecznościowych. Skontaktowaliśmy się z Realtech VR i poprosiliśmy o dodatkowe wyjaśnienie. Firma przekazała nam, że według Square Enix naruszyła prawa autorskie. Producenci mają jednak nadzieję, że głos zawiedzionych fanów przekona Square Enix do zmiany zdania.


Tak brzmi oficjalne oświadczenie Square Enix: "Choć zawsze cieszymy się z pasji i ekscytacji związanych z serią Tomb Raider, wspomniane remastery powstawały i zostały ogłoszone bez naszej zgody. W związku z tym nigdy nie zostały oficjalnie usankcjonowane. Zapewnienie fanom wysokiej jakości gier jest podstawą naszej misji i w związku z tym każdy projekt musi przejść odpowiednią drogę. Jesteśmy podekscytowani przyszłością serii Tomb Raider i chcemy podziękować fanom za ich ciągłe wsparcie względem tej marki".

Sytuacja jest kuriozalna, bo z komunikatu Square Enix wynika, że Realtech VR dokonało samowolki, a przecież od wielu, wielu miesięcy wiadomo, że producent szukał kodu źródłowego TR3, o czym publicznie informował nie tylko fanów, ale i wydawcę. Wcześniej japońska firma bez problemu zgodziła się na wydanie remastera TR1 i TR2 na iOS i Androida. Gdy wszyscy czekali na TR3 oraz na PC-owe edycje wspomnianych odświeżonych gier, Square Enix wyskakuje z argumentem o prawach autorskich… Przykra, niezrozumiała decyzja, która zawiodła miliony fanów Lary Croft na całym świecie, zwłaszcza, że odświeżone wersje miały być darmowe. Ale pamiętajcie, firma Square Enix dziękuje Wam za Wasze wsparcie...

   


21 marca 2018, by Cez
Ostatnie archiwum już dostępne
W zachodnich księgarniach odbyła się premiera Tomb Raider Archives Vol. 4, czyli 496-stronicowego zbioru w większym formacie 8" x 12" i w twardej oprawie z komiksami od wydawnictwa Top Cow. Zawiera on wydania specjalne #0 i #1/2, dwanaście zeszytów miniserii Tomb Raider Journeys oraz one-shoty: Arabian Nights, Origins, Epiphany, The Greatest Treasure of All oraz Takeover. W kolekcji nie zobaczymy niestety opowieści pt. Scarface's Treasure i Sphere of Influence. Cena detaliczna wynosi 39,99 dolarów. Za nową publikację odpowiada wydawnictwo Dark Horse, które zajmuje się komiksowymi przygodami młodej Lary.

Przy okazji dodajmy, że ostatni, czwarty zeszyt Tomb Raider: Survivor's Crusade trafi do sprzedaży w kwietniu, zbiorcze wydanie tej miniserii zadebiutuje w lipcu, a wcześniej, bo w czerwcu, będzie można nabyć pierwszy zeszyt kolejnej miniserii pt. Tomb Raider: Inferno.

   


20 marca 2018, by Cez
Kinga Suchan nowym polskim głosem Lary!
Polski dystrybutor obrazu Tomb Raider (2018), czyli Forum Film Poland, poinformował nas, że Lara w wersji dubbingowej przemówi głosem aktorki Kingi Suchan (na zdj. poniżej). Karolina Gorczyca, czyli głos Lary z gier Tomb Raider (2013) i Rise of the Tomb Raider, na naszą prośbę była brana pod uwagę przez studio dubbingowe Sonica, ale nie przychylono się do tej sugestii. Nie jest wykluczone, że Karolina Gorczyca mogłaby powrócić do roli Lary w nadchodzącej grze Shadow of the Tomb Raider. Na potwierdzenie musimy jeszcze poczekać.


Poniżej jako pierwsi w Polsce publikujemy pełną listę aktorów, uczestniczących w dubbingu filmu Tomb Raider (2018):

Lara Croft - Kinga Suchan
Lord Richard Croft - Radosław Krzyżowski
Mathias Vogel - Krzysztof Zawadzki
Kapitan Lu Ren - Paweł Krucz
Ana Miller - Dorota Landowska
W pozostałych rolach: Michał Konarski, Jakub Hojda, Karolina Kalina-Bulcewicz, Lena Schimscheiner, Wojciech Żołądkowicz, Jacek Król, Maciej Kosmala, Grzegorz Falkowski, Tomasz Błasiak, Stanisław Biczysko, Krzysztof Plewako-Szczerbiński, Mikołaj Klimek
Polskie dialogi - Jan Jakub Wecsile
Reżyser dubbingu - Leszek Zduń

Kinga Suchan to urodzona w 1987 roku polska aktorka teatralna i głosowa. W 2013 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, dla której porzuciła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Warszawie oraz z Ludowym w Krakowie. Przed kamerą występuje głównie w epizodycznych rolach w serialach telewizyjnych. Ma na swoim koncie pracę z dubbingiem. Słyszeliśmy ją np. w filmie Spider-Man: Homecoming, Gantz:O czy Balerina. Próbkę umiejętności Kingi Suchan możecie zobaczyć i posłuchać tutaj.

Przypomnijmy, że Tomb Raider (2018) od 6 kwietnia będzie wyświetlany w polskich kinach w następujących wersjach: 2D z napisami, 2D z dubbingiem, 3D z dubbingiem, 3D z napisami (tylko w kinach IMAX) oraz 4DX (ruchome fotele oraz wrażenia zmysłowe tj.: wiatr, mgła, błyski piorunów czy zapachy). Opcji 3D z napisami w tradycyjnych kinach ma nie być.

   


20 marca 2018, by Cez
Tak wygląda figurka nawiązująca do TR1!
Dokładnie w czerwcu 2016 roku studio Crystal Dynamics oraz firma Gaming Heads zapowiedziały zestaw sześciu kolekcjonerskich figurek, które miały zostać wydane z okazji 20-lecia serii Tomb Raider. Wreszcie światło dzienne ujrzały pierwsze zdjęcia figurki nawiązującej do gry Tomb Raider I z 1996 roku.


Powyższy szkic przedstawia różne Lary Croft (kliknij, by powiększyć) - trzy z nich będą ukazywać panią archeolog z epoki Core Design (TR1, TR3 i Angel of Darkness), a pozostałe z Crystal Dynamics (TR Legend, The Temple of Osiris i Rise of the Tomb Raider).


Figurki początkowo miały być wykonane w skali 1:4, ale ostatecznie wybrano mniejszy rozmiar 1:6. Każdą z nich będzie można nabyć osobno, ale największą atrakcją będzie zakup ich wszystkich razem - dzięki kompletowi ułożymy ze wszystkich sześciu Lar spójną kompozycję. Pojedyncza figurka będzie miała wysokość 14 cali, czyli ok. 35 cm. Pierwszą z nich już można zamawiać. Mowa o figurce nawiązującej do TR1. W przeciwieństwie do pozostałych ta wersja Lary Croft będzie pozbawiona warkocza - zamiast niego włosy będą upięte w kok, tak jak w modelu postaci z tej gry.


Figurka z TR1 ukaże się na rynku w trzecim kwartale tego roku, ale już teraz można składać przedpremierowe zamówienia. Cena jest wysoka, bo wynosi 279.99 dolarów, czyli ok. 960 zł. Figurkę możemy zamówić w trzech wersjach: regular - limit 1500 sztuk (link), exclusive - 500 sztuk (link) i collective - 50 sztuk (link). Ta druga różni się ułożeniem ramion oraz obecnością apteczki, a trzecią charakteryzuje srebrna barwa całej statuetki. Pod załączonymi linkami znajdziecie więcej zdjęć.

   


19 marca 2018, by Taimon
Konkurs o SotTR, w którym nie weźmiesz udziału...
...bo jesteś z Polski. Na stronie TombRaider.com wystartowała interaktywna gra pt. "Path of the Stars", która nawiązuje do nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider. Uczestnicy przez pięć najbliższych tygodni otrzymają co poniedziałek nowe zadanie oparte na symbolice Majów. Polacy mogą rozwiązywać łamigłówki, ale nie będą brani pod uwagę w konkursie.


O co walczą gracze? O zaproszenie na oficjalną prezentację nowej gry, która odbędzie się pod koniec kwietnia w trzech miastach: w Montrealu, Los Angeles i Londynie. Szczęśliwcy będą mieli możliwość zagrania w nowego Tomb Raidera jak i spotkania się z samymi twórcami gry.


Niestety tradycyjnie fani z Polski nie mogą wziąć udziału w zabawie. Tylko obywatele USA, Kanady, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii mają szansę na wygraną.

   


19 marca 2018, by Cez
Angelina Jolie obejrzała nowy film z Larą
Magazyn Vogue donosi, że w ostatni weekend Angelina Jolie zabrała swoje dzieci na film Tomb Raider (2018). Poniżej widzicie fotkę, jaką wykonano jej w drodze do kina w Hollywood (kliknij, by powiększyć). Niestety póki co dziennikarzom nie udało się dowiedzieć, co aktorka myśli o najnowszej ekranizacji.


Przypomnijmy, że Angelina Jolie zagrała Larę Croft w dwóch filmach: w Tomb Raider Movie z 2001 roku oraz w Cradle of Life z 2003 roku. W najnowszym obrazie Tomb Raider (2018) rolę tę przejęła szwedzka aktorka, Alicia Vikander.

UPDATE (20.03)
Informacja magazynu Vogue została zdementowana. Według świadków Angelina wybrała się z rodziną na inny film, Twój Simon.

   


19 marca 2018, by Cez
Tomb Raider pokonany przez Czarną Panterę
Mamy dla Was dwie wiadomości: dobrą i złą. Zła jest taka, że film Tomb Raider (2018) w Stanach Zjednoczonych przegrał walkę z Czarną Panterą. Dobra z kolei taka, że nowe przygody Lary Croft zdecydowanie lepiej poradziły sobie w pozostałych krajach. Film obecnie ma na swoim koncie 128 milionów dolarów przy budżecie wynoszącym 94 miliony. Media spekulują, że aby powstał sequel, obraz powinien zarobić przynajmniej 300 milionów dolarów. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln.

Tomb Raider (2018) zadebiutował w USA 16 marca. Po pierwszym weekendzie uzbierał w tym kraju kwotę 23,7 mln dolarów. To mało, biorąc pod uwagę fakt, że Czarna Pantera zarobiła w tym samym czasie 26,7 mln dolarów i piąty tydzień z rzędu znalazła się na szczycie amerykańskiego zestawienia box office. Łącznie Czarna Pantera zarobiła w USA już 605 mln dolarów, a na całym świecie ponad 1 miliard.


Wynik Tomb Raidera wynoszący 23,7 mln dolarów jest w USA siódmym najlepszym otwarciem adaptacji gier wideo. Pierwsze miejsce niepodzielnie zajmuje Tomb Raider Movie z sumą 47,7 mln dolarów za pierwszy weekend. Z kolei film Cradle of Life w trakcie premierowego weekendu zarobił 21,8 mln dolarów, czyli tylko nieco mniej niż najnowszy obraz z Larą.

Wytwórnia Warner Bros jest rozczarowana wynikiem w USA, ale za to powody do radości dają jej rezultaty z całego świata. W Azji i w Europie film jest na pierwszym miejscu w rankingach box office. W Chinach obraz zarobił rekordowe 41,1 mln dolarów, czyli dwa razy więcej niż w USA. Z kolei w Wielkiej Brytanii uzyskano wynik 4,2 mln, w Rosji 4,4 mln, we Francji 3,2 mln, w Niemczech i w Meksyku po 2,2 mln dolarów. Podsumowując, do tej pory Tomb Raider (2018) łącznie zarobił 128 milionów dolarów, z czego aż 105 milionów poza granicami USA.

Już za dwa dni, 21 marca, film dotrze do Japonii. Z kolei na samym końcu obraz zawita w Polsce - premiera odbędzie się 6 kwietnia.

   


18 marca 2018, by Cez
Angelina mogła pojawić się w nowym filmie
Serwis CinemaBlend zapytał Grahama Kinga, producenta filmu Tomb Raider (2018), o to dlaczego w nowym obrazie z Larą Croft Angelina Jolie nie pojawiła się choć na moment. Redaktor tego serwisu podkreśla, że wielu fanów serii właśnie tego oczekiwało. Jolie mogłaby przykładowo wcielić się w dojrzałą Larę lub w Anę.


"To nigdy nie była opowieść, w której miałby się znaleźć moment, gdzie przekazujemy dalej pałeczkę" - odpowiada Graham King. "Nie było takiego tonu, a ten element wiele by zmienił. Wytwórnie oczywiście pytały: 'Czy jest możliwość, by sprowadzić Angie? Czy moglibyśmy spróbować przekazania pałeczki w tej produkcji?' Ja rozumiem to podejście wytwórni, sprawy marketingowe i tak dalej, ale to zwyczajnie nie byłoby spójne z naszym filmem. Coś takiego mogło zachwiać równowagę".

Wynika z tego, że pomysł był sugerowany przez wytwórnie, ale Graham King miał inną wizję. To właśnie ten pan od samego początku uważał, że kluczowym wątkiem filmu musi być relacja córka-ojciec. W jednym z wywiadów podkreślił, że według niego pomysł ukazania tej relacji był tak świetny, że mógłby go "sprzedać" każdej wytwórni w formie każdego innego rodzaju filmu. Tak się złożyło, że wątek ten trafił do obrazu Tomb Raider (2018). Przypomnijmy, że motyw relacji Lary i jej ojca uchodzi za najbardziej nielubiany w historii tej 22-letniej serii. Grahamowi Kingowi chyba nikt o tym nie powiedział.

   


18 marca 2018, by Cez
Znamy reżysera, scenarzystkę i głos Lary w SotTR!
Twórcy nadchodzącej gry Shadow of the Tomb Raider nie mają szczęścia do utrzymywania tajemnic. Kilka dni temu przed oficjalnym ogłoszeniem wyciekły informacje o nowej grze oraz teaser, nie wspominając o wycieku tytułu już jesienią 2016 roku. Teraz organizatorzy Tribeca Film Festival ujawnili nazwiska osób zaangażowanych w produkcję SotTR, zanim zdążyli to zrobić sami twórcy.


Tribeca Film Festival to wydarzenie, które odbędzie się w Nowym Jorku już za miesiąc. Dokładnie na 27 kwietnia został zaplanowany specjalny panel, który poprowadzi Geoff Keighley. Prócz pokazu rozszerzonego fragmentu gameplayu w programie weźmie udział pięciu gości. Będzie to dyrektor kreatywny Noah Hughes, starszy dyrektor marki Rich Briggs (obaj pracują dla Crystal Dynamics), a także reżyser gry Daniel Bisson, scenarzystka Jill Murray (oboje pracują dla Eidos Montreal) oraz Camilla Luddington (na zdj. powyżej), czyli po raz trzeci głos Lary Croft. Aktorka już sugerowała na Twitterze swój udział w nowej grze, ale teraz mamy ostateczne potwierdzenie.


Możemy również zakończyć gdybanie na temat udziału firmy Eidos Montreal w powstawaniu nowej gry. Przypomnijmy, że według plotek to nie Crystalsi mieliby być głównym studiem odpowiedzialnym za Shadow of the Tomb Raider, a właśnie kanadyjskie studio z Montrealu. Skoro reżyserem SotTR jest Daniel Bisson (na zdj. powyżej po lewej), to potwierdza to wcześniejsze plotki. Bisson na początku swojej kariery pracował w studiu Ubisoft Montreal i pomagał przy scenariuszu pierwszej gry z serii Assassin’s Creed. Następnie przeniósł się do Eidos Montreal, gdzie pomagał przy grach Tomb Raider (2013) i Rise of the Tomb Raider.

Jak wiemy, Rhianna Pratchett nie jest odpowiedzialna za fabułę Shadow of the Tomb Raider. Zastąpiła ją na tym stanowisku Jill Murray (na zdj. powyżej po prawej) – mieszkająca w Montrealu pisarka i scenarzystka. To ona odpowiada za fabułę spin- offu pt. Assassin's Creed III: Liberation (dostała za nią nagrodę Writers Guild Award) oraz dwóch dodatków do gry Assassin's Creed IV: Black Flag – Aveline i Freedom Cry. Co łączy AC Liberation z AC4? W obu tych grach pojawiają się lokacje ze świątyniami Majów. Właśnie ta tematyka najprawdopodobniej pojawi się w Shadow of the Tomb Raider.

UPDATE (18.03)
Plotka: jeden z hiszpańskich sklepów, który oferuje preorder Shadow of the Tomb Raider, twierdzi, że w nowej grze spędzimy sporo czasu pod wodą. Lara będzie musiała zmierzyć się nie tylko z niedostatkiem powietrza, ale i z piraniami.

   


17 marca 2018, by Cez
Sprawdź, ile dotąd zarobił nowy film
Kilka dni temu informowaliśmy, że w Azji Tomb Raider (2018) zebrał w ciągu pierwszego weekendu ok. 14 milionów dolarów. Wczoraj obraz dotarł do m.in. Stanów Zjednoczonych, Chin i Europy, pora zatem na kolejne liczbowe wyniki.


Bardzo dobre wiadomości napływają z Chin, gdzie film w zaledwie jeden dzień zarobił 12,3 miliona dolarów, przy czym pół miliona uzyskał z przedpremierowych pokazów, które odbyły się 15 marca. Nieco gorszy wynik obraz uzyskał w Stanach Zjednoczonych, gdzie w czwartek zarobił 2 miliony dolarów, a w piątek kolejne 7 milionów - czyli łącznie w dwa dni w USA uzbierano 9 milionów dolarów. Czy to dużo? Dla porównania Tomb Raider Movie z 2001 roku zarobił w dniu amerykańskiej premiery 18 milionów, a Cradle of Life z 2003 roku 8,5 miliona dolarów.

Łącznie na całym świecie film Tomb Raider (2018) dotąd zarobił ok. 55 milionów dolarów. Według niepotwierdzonych informacji budżet filmu miałby wynosić 94 miliony.

   


17 marca 2018, by Cez
Poznaj sekrety filmowej ścieżki dźwiękowej
Kompozytor Junkie XL stworzył specjalną stronę z trzema prostymi zagadkami >> klik! Po ich rozwiązaniu będziecie mogli posłuchać trzech utworów z soundtracku do filmu Tomb Raider (2018).


To nie koniec atrakcji, które przygotował kompozytor. Po rozwiązaniu wszystkich trzech zagadek będziecie mogli obejrzeć 45-minutowy film o kulisach tworzenia soundtracku. Sprawdźcie, w jaki sposób powstała najnowsza muzyka związana z serią Tomb Raider. Dla niecierpliwych mamy ułatwienie, bezpośredni link do wspomnianego filmu ;) >> klik!


Czy muzyka stworzona przez Junkiego XL przypadła nam do gustu? Sprawdźcie w naszej redakcyjnej recenzji filmu Tomb Raider (2018), gdzie omawiamy także temat ścieżki dźwiękowej. Recenzję znajdziecie »TUTAJ«.

   


16 marca 2018, by Cez
[KONKURS] Wygraj plakat z Alicią Vikander!
Dokładnie dziś odbyła się amerykańska premiera filmu Tomb Raider (2018). Z tej okazji opublikowaliśmy naszą redakcyjną recenzję, którą znajdziecie »TUTAJ«. Początkowo data 16 marca obowiązywała także w Polsce, ale nasz rodzimy dystrybutor przesunął premierę na 6 kwietnia. Opóźnienie filmu nie oznacza jednak, że nie możemy ogłosić kolejnego konkursu! Macie ochotę na plakat filmowy z Alicią Vikander? Proszę bardzo - do rozdania mamy aż trzy sztuki, więc do dzieła!


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji i współpracowników serwisu World of Tomb Raider.

2. Nagrodami w konkursie są trzy polskie plakaty z Alicią Vikander, promujące film Tomb Raider (2018). Wymiary plakatów: 50x70 cm.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać prawidłowe rozwiązanie zadania, które brzmi: "wymień wszystkie aktorki, które zagrały Larę Croft w trzech filmach kinowych". W temacie maila należy wpisać "Konkurs filmowy", a w treści swoje imię i nazwisko. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedno zgłoszenie.

4. Zgłoszenia przyjmujemy do soboty 17 marca 2018 roku do godziny 15:00. Po upływie tego terminu spośród prawidłowych odpowiedzi wybierzemy trzy zgłoszenia. Zwycięzcy otrzymają po nagrodzie wymienionej w punkcie nr 2 regulaminu konkursu, które prześlemy pocztą.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm.) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu.

UPDATE (17.03)
Plakat otrzymuje Mateusz Urban, Paulina Uznańska i Eryk Sambor. Gratulujemy! Większość uczestników wymieniła jedynie dwie aktorki, a należało przesłać nazwiska aż pięciu. Prócz Angeliny Jolie i Alicii Vikander są to: Rachel Appleton (obecne nazwisko Howlett nie było wymagane) - młoda Lara z Tomb Raider Movie oraz Maisy De Freitas i Emily Carey - dwie młode Lary z filmu Tomb Raider (2018). Wkrótce kolejne konkursy związane z nowym filmem!

   


15 marca 2018, by Cez
Zobacz teaser Shadow of the Tomb Raider!
Właśnie zadebiutował teaser nowej gry pt. Shadow of the Tomb Raider! 20-sekundową zajawkę możecie zobaczyć TUTAJ! Widzimy, że Lara tym razem odwiedzi cieplejsze rejony Mezoameryki.

Studio Crystal Dynamics potwierdziło to, co już wczoraj wyciekło. Nowa gra zadebiutuje już 14 września tego roku i pojawi się na PC, Xbox One, Xbox One X, PS4 i PS4 Pro. Większej ilości materiałów możemy spodziewać się 27 kwietnia. Crystalsi wyjaśniają, że tym razem zmienili strategię i planują bardzo intensywnie promować nowy tytuł przez zaledwie pół roku.


Dodajmy, że według plotek grę tworzy także studio Eidos Montreal. To właśnie w tym kanadyjskim mieście w październiku 2016 roku wyciekł tytuł nadchodzącej gry (link do archiwalnego newsa). Ostatecznie okazało się, że gra roboczo zwana Tomb Raiderem 11 rzeczywiście nosi tytuł Shadow of the Tomb Raider.

   


14 marca 2018, by Cez
Wysyp recenzji: od ocen średnich po miażdżące…
Kilka dni temu informowaliśmy o stosunkowo chłodnym odbiorze filmu Tomb Raider (2018) w Azji. Zgodnie z zapowiedzią dziś wygasło embargo na recenzje w Europie i Stanach Zjednoczonych. W związku z tym czołowe, światowe serwisy opublikowały własne oceny nowego filmu z Larą. I jak, czy jest dobrze? Niestety jest przeciętnie.

Zacznijmy od serwisów zajmujących się głównie grami. Recenzent GameSpotu zachwyca się nowym filmem: "Tomb Raider jest jedną z najlepszych adaptacji gier wideo, jaką kiedykolwiek stworzono". Autor porównuje film do "Ostatniej krucjaty" z Indianą Jonesem za sprawą podobnego motywu ojca. Jako minus wymienia nieciekawą muzykę. GameSpot punktowej oceny nie wystawił. Inaczej jest w przypadku IGN, który przyznał filmowi jedynie 5,5 punktów na 10. Recenzent tego serwisu twierdzi, że "Tomb Raider nie potrafi rozwinąć ciekawych postaci lub motywów, ale przynajmniej oferuje widzom zabawną akcję".


Serwis Polygon także nie wystawia oceny punktowej, ale z tekstu możemy wyczytać, że "lepiej obejrzeć Indianę Jonesa". Recenzentka wytyka obrazowi niepotrzebne zmiany względem gry Tomb Raider (2013), np. brak Rotha, a także brak elementów zaskoczenia. Recenzent serwisu GameInformer również nie jest zachwycony filmem: "Nowy Tomb Raider opowiada bez wyrazu tę samą historię co w grze". Recenzent dodaje, że jest fanem ostatnich gier z Larą, ale nowym filmem jest zawiedziony.

Co z kolei mówią recenzenci innych mediów, nie związanych z grami? The Independent wystawił 3 punkty na 5: "mimo obiecującego otwarcia i doskonałej akcji w środku, reboot zainspirowany grami wideo jest hamowany przez kilka nietypowych sekwencji akcji". The Hollywood Reporter podsumował w ten sposób: "nic nowego, poza zniewalającą Vikander". Recenzent Forbes uważa, że "Lara Croft w wykonaniu Alicii Vikander zasługuje na lepszy film". Dziennikarz Variety uważa, że film jest zaskakująco dobry, nawet mimo niezwykle poważnej Alicii. Najmocniej obraz miażdży recenzja serwisu Collider, w której czytamy, że "tyle samo frajdy byłoby podczas oglądania dwugodzinnego ekranu ładowania gry". Entertainment Weekly z kolei pozytywnie oceniło film dając ocenę B (odpowiednik 7/10). Recenzent uważa, że "Vikander to nowy rodzaj Lary Croft w odświeżonym filmie Tomb Raider".

   


14 marca 2018, by Cez
Tak wygląda logo Shadow of the Tomb Raider
News na temat daty premiery Shadow of the Tomb Raider nie zdążył jeszcze ostygnąć, a mamy do czynienia z kolejnym wyciekiem. Wnikliwi fani dotarli do plików strony Square Enix, gdzie odnaleźli logo nadchodzącej gry. Także i tutaj widzimy zaćmienie słońca w miejscu litery "o".


Według wcześniejszego wycieku Shadow of the Tomb Raider ma ukazać się już 14 września tego roku na PC oraz konsole PS4 i Xbox One.

   


14 marca 2018, by Cez
W Shadow of the Tomb Raider zagramy we wrześniu!
Za sprawą niedopatrzenia poznaliśmy datę premiery nowej gry z Larą Croft o tytule Shadow of the Tomb Raider. Gra trafi do sklepów już 14 września tego roku!

Dziś webmaster oficjalnej światowej strony TombRaider.com opublikował poniższą grafikę, ukazującą zaćmienie słońca. Gdy ciekawscy fani zajrzeli do kodu strony, znaleźli tam informację o wspomnianej dacie premiery oraz nazwy trzech platform: PC, Xbox One i PlayStation 4. Wychodzi na to, że tym razem gra ukaże się jednocześnie na wszystkich głównych platformach.


Powyższa grafika mówi o tym, że już jutro należy spodziewać się więcej informacji. Za niecałą dobę zobaczymy pierwszy materiał wideo w formie teasera. Już teraz niektórzy szczęśliwcy oglądają go we francuskich kinach przed pokazem filmu Tomb Raider (2018).

Przypomnijmy, że już wiele miesięcy temu podejrzewaliśmy, że Shadow of the Tomb Raider ukaże się jesienią tego roku (link do archiwalnego newsa). Trzecia część z ery reboota zwieńczy historię młodej Lary Croft. Ponadto dziś za sprawą niedopatrzenia okazało się, że tytuł Shadow of the Tomb Raider rzeczywiście jest prawdziwy.

UPDATE (14.03)
Camilla Luddington opublikowała na Instagramie wpis, który sugeruje, że po raz trzeci użyczy głosu Larze Croft, tym razem w Shadow of the Tomb Raider. Dodajmy, że Francuzi, którzy widzieli dziś w kinie teaser nowej gry, donoszą, że Lara trafi na swojej drodze na świątynię w Ameryce Środkowej. Czyżby faktycznie Meksyk?

UPDATE (14.03)
Fan Lary z Francji był dziś w kinie i nagrał teaser Shadow of the Tomb Raider! Uwaga, filmik jest w fatalnej jakości, jutro zobaczymy go w wersji HD >> klik!

   


13 marca 2018, by Cez
Youtuberki odwiedziły plan filmowy w Kapsztadzie
W 2017 roku kilkanaście youtuberek z całego świata zostało zaproszonych na plan filmu Tomb Raider (2018), który znajdował się w jednej z hal pod Kapsztadem w RPA. Teraz, gdy wygasło embargo na publikację materiałów z tej wizyty, w serwisie YouTube pojawiły się ciekawe relacje.


Jedną z osób, które odwiedziły plan filmowy, była Katie Wilson, której relację możecie zobaczyć tutaj. Widzimy, że zaproszeni goście nie tylko mieli okazję spotkać i porozmawiać z Alicią Vikander i reżyserem Roarem Uthaugiem, ale także zwiedzić poszczególne scenografie. Widzimy zatem makietę statku Endurance, biuro Richarda Crofta, garderobę Alicii czy też pokój artystów odpowiedzialnych za concept arty. Uczestniczki miały także okazję zmierzyć się z dublerkami Alicii w walce wręcz.


Jeśli filmik Katie Wam nie wystarcza, to zerknijcie też na relację Sam Wright (klik), Clare Siobhan (klik) czy też Strawburry17 (klik). Zobaczcie też filmik, z którego dowiadujemy się jak wykonano bronie, czyli czekan oraz łuk i strzały >> klik!

   


13 marca 2018, by Cez
Za nami premiera filmu w Hollywood!
W Los Angeles odbyła się uroczysta amerykańska premiera filmu Tomb Raider (2018). Wydarzenie miało miejsce 12 marca w słynnym Chińskim Teatrze TCL. Przypomnijmy, że światowa premiera odbyła się 6 marca w Londynie.


Na premierze w Hollywood nie zabrakło znamienitych gości. Była Alicia Vikander (Lara Croft), reżyser Roar Uthaug, Walton Goggins (Mathias), a także Camilla Luddington (głos Lary z dwóch ostatnich gier) oraz pracownicy studia Crystal Dynamics. Obok widzicie kilka zdjęć z tego wydarzenia (kliknij, by powiększyć), a tutaj oraz tu i tu przykładowe filmiki.


Już jutro, 14 marca, film dotrze do kilku państw europejskich: do Francji, Belgii i Irlandii. Dzień później premiera odbędzie się m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Rosji, we Włoszech, w wielu państwach Ameryki Południowej, a także w Australii i Nowej Zelandii. 16 marca obraz zadebiutuje m.in. w USA, Skandynawii, na Litwie, w Chinach czy na Bliskim Wschodzie. 21 marca film pojawi się w Japonii, a w Polsce obejrzymy go jako ostatni widzowie na świecie - dopiero 6 kwietnia.

   


12 marca 2018, by Cez
Wiemy, ile nowy film dotąd zarobił w Azji
Film Tomb Raider (2018) od kilku dni jest wyświetlany w azjatyckich kinach, więc pora na podsumowanie. Sprawdzamy, ile nowe przygody Lary Croft zarobiły w poszczególnych krajach (poniżej widzicie kolejne zdjęcie z Chin z bicia rekordu Guinnessa, o którym pisaliśmy 9 marca).

Nie licząc uroczystej premiery z czerwonym dywanem, która odbyła się w Londynie 6 marca, najwcześniej film pojawił się w kinach w Indonezji, a konkretnie 7 marca. Od ostatniej środy do niedzieli włącznie zarobił w tym kraju 2,4 miliona dolarów. 8 marca obraz trafił do kolejnych państw. Od czwartku do niedzieli zarobił: w Korei Południowej - 2,9 mln dolarów, w Tajwanie - 2 mln, w Malezji - 1,6 mln, w Hongkongu - 1,2 mln, w Tajlandii - 1,2 mln i na Filipinach - 1,1 mln. Łącznie w Azji Tomb Raider (2018) zebrał dotąd ok. 14 milionów dolarów i wszędzie, gdzie się pojawił, wskoczył automatycznie na pierwszą pozycję wśród najchętniej oglądanych zagranicznych filmów weekendu.


Wytwórnia Warner Bros nadal nie wyjawiła, jaki był budżet filmu Tomb Raider (2018). Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 275 mln, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 mln, a obraz zarobił 156 mln.

Na koniec dodajmy, że 10 marca Alicia Vikander pojawiła się w stolicy Meksyku na kolejnej uroczystej premierze filmu. Dziś z kolei zauważono ją na lotnisku w Los Angeles, gdzie niebawem odbędzie się kolejna gala z czerwonym dywanem. Mamy niestety złą wiadomość dla fanów z Polski - nasz rodzimy dystrybutor Forum Film Poland nie przewiduje spotkania z Alicią Vikander.

   


12 marca 2018, by Cez
TVN przypomni dwa filmy z Angeliną
Światowa premiera filmu Tomb Raider (2018) już za nami. W Polsce musimy poczekać na emisję filmu do 6 kwietnia, więc jest to dobry czas, by przypomnieć sobie dwie poprzednie filmowe przygody Lary Croft.


Stacja TVN wyemituje obraz Tomb Raider Movie z 2001 roku już w najbliższy piątek 16 marca o godzinie 22:50, czyli dokładnie w dniu amerykańskiej premiery nowego filmu. Z kolei druga część, czyli Cradle of Life, pojawi się w TVN tydzień później, czyli w piątek 23 marca o godzinie 23:00. Ciekawe czy i tym razem panna Croft będzie zwiedzać kopalnię zamiast świątyni Luny…

   


12 marca 2018, by Cez
Zobacz oficjalny teledysk "Run For Your Life"
32-letnia amerykańska wokalistka Kristine Meredith Flaherty znana pod pseudonimem K.Flay nakręciła teledysk do piosenki "Run For Your Life", która promuje film Tomb Raider (2018). Wideoklip możecie zobaczyć tutaj.


Przypomnijmy, że pierwszy Tomb Raider Movie z 2001 roku był promowany przez kawałek "Elevation" grupy U2 (link do teledysku), z kolei Cradle of Life z 2003 przez "Did My Time" zespołu Korn (link).

   


11 marca 2018, by Cez
Zremasterowane TR1, TR2 i TR3 trafią na Steama!
Bardzo dobra wiadomość napłynęła prosto od kanadyjskiej firmy Realtech VR, która odpowiada za konwersje gier Tomb Raider I i Tomb Raider II na platformy mobilne Android i iOS. Rok temu firma rozważała wydanie poprawionych wersji tych gier na PC (link do archiwalnego newsa). Teraz Realtech VR oficjalnie potwierdziło, że tak się stanie. To nie wszystko, bo prócz TR1 i TR2 na Steama trafi również zremasterowana wersja gry Tomb Raider III, która w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie!


Jeszcze nie tak dawno firma Realtech VR twierdziła, że nie może odświeżyć TR3 ze względu na zagubiony kod. Ten został wreszcie odnaleziony. Przypomnijmy, że TR1 został wydany na mobilną platformę iOS w 2013 roku, a TR2 rok później. Obie gry trafiły na Androida w 2015 roku. Kiedy wydawało się, że TR3 w nowej wersji już nie zobaczymy, kod został odnaleziony. Już na początku kwietnia Realtech VR zaprezentuje zwiastun. W chwili obecnej nie podjęto ostatecznej decyzji czy remaster TR3 trafi też na iOS i Androida, ale wydaje się to bardzo prawdopodobne. Data premiery nie została póki co ujawniona.

Na co możemy liczyć w przypadku remasterów, które pojawią się na Steamie? Twórcy obiecują, że wersje na PC będą bez problemu działać na Windowsie 10 w rozdzielczości 1080p i przy 60 klatkach na sekundę, będą kompatybilne z padem Xboxa oraz będzie można przełączać odświeżone tekstury HD na klasyczne i na odwrót. Co ważne - remastery na Steamie będą darmowe dla tych, którzy już zakupili pierwotne wersje trzech najstarszych gier na tej platformie. Tutaj zobaczcie fragment rozgrywki remastera TR1, a tutaj TR2.


Pozostaje pytanie, czy na Steamie zagramy w TR1 z pełnym soundtrackiem znanym z konsoli PSX i czy będzie pełen pakiet dodatkowych leveli z trzech Goldów. W chwili obecnej nie jest to pewne, ponieważ Realtech VR twierdzi, że skorzysta z istniejących już plików na Steamie, a tam tych wspomnianych dodatków oficjalnie nie ma.

Przy okazji spytaliśmy Realtech VR o kolejne remastery. "Jest jeszcze za wcześnie na rozmowę o TR4. W chwili obecnej skupiamy się na TR3" - przekazał nam przedstawiciel firmy. Miejmy nadzieję, że odświeżone TR4 i TR5 to tylko kwestia czasu.

   


11 marca 2018, by Cez
Czy Lara po reboocie odkryje Atlantydę?
W Australii zakończył się interaktywny konkurs pt. Raid The Tomb, który odbywał się na wielu płaszczyznach: w Internecie, w australijskiej prasie oraz w terenie (pisaliśmy o tym w lutym >> klik).


Zadanie uczestników polegało na rozwiązywaniu zagadek i wypatrywaniu wskazówek, które ostatecznie wyjawiły współrzędne grobowca ukrytego na terenie Australii. Zabawie towarzyszyła strona internetowa ze wskazówkami (klik!) oraz fanpage na Facebooku o nazwie Croft Holdings (klik!). Mimo że konkurs promował film Tomb Raider (2018), w którym zobaczymy Larę Croft po reboocie, to wśród wielu zadań nie zabrakło nawiązań do tzw. klasyków stworzonych w latach 90-tych przez Core Design.


Powyżej publikujemy trzy przykładowe screeny (kliknij, by powiększyć), na których widzimy, że zrestartowana Lara zastanawia się nad kolejnymi celami swoich wypraw. Wśród nich jest Scion Atlantydy, świątynia św. Franciszka w greckich Meteorach oraz egipskie miasto Khamoon - nazwy te znamy doskonale z gier Tomb Raider I i Tomb Raider Anniversary. Czyżby zrestartowana panna Croft w przyszłości planowała odszukać Atlantydę i tym samym zatoczyłaby koło - stałaby się klasyczną Larą? Niewykluczone, ale najprawdopodobniej mamy tu do czynienia ze zwykłymi easter eggami, które nie mają znaczenia. Najwyraźniej twórca tych zagadek doskonale znał nie tylko najnowsze gry z Larą, ale i te najstarsze.


Australijski konkurs Raid The Tomb wygrały dwie osoby. B. Arezina pojedzie na dwuosobową wycieczkę do Kapsztadu w RPA, czyli zwiedzi miejsca, w których był kręcony film Tomb Raider (2018). Z kolei M. Stokes otrzyma zaproszenie na prywatny pokaz nowego filmu, na który będzie mógł zaprosić dziesięciu znajomych.

   


10 marca 2018, by Cez
Dlaczego Angelina Jolie została Larą Croft?
Za nami światowa premiera filmu Tomb Raider (2018), więc cała uwaga skupia się obecnie na Alicii Vikander, ale serwis Entertainment Weekly na moment cofa się w czasie i wraca do Angeliny Jolie i pierwszego obrazu Tomb Raider Movie z 2001 roku. Reżyser Simon West (na zdj. po lewej) wyjawił w najnowszym wywiadzie, dlaczego nie chciał, aby ktokolwiek inny zagrał Larę w jego filmie.

Osiemnaście lat temu w prasie i internecie pojawiały się plotki o tym, jakoby pannę Croft miała zagrać np. Catherine Zeta-Jones, Ashley Judd i Jennifer Lopez. Okazuje się, że aktorki te nigdy nie były nawet przesłuchiwane, ponieważ reżyser Simon West od początku widział w roli Lary tylko Angelinę Jolie ze względu na jej ówczesny kontrowersyjny wizerunek.


"Ona prowadziła alternatywny styl życia i nie powstrzymywała się przed szczerością" - wyjaśnia Simon West. "Mówiła to, co myśli i przez to miała taką reputację. Nie było mi łatwo przekonać do niej studio, ponieważ chciałem aktorkę, która wprowadziłaby coś osobistego do roli. Angelina nadała cechy mrocznej, szalonej kobiety z bardzo określoną i interesującą osobowością. Chciałem, aby charakter Angeliny Jolie połączył się z Larą Croft".

W Tomb Raider Movie pojawia się postać Alexa Westa, którego zagrał Daniel Craig. Dialogi sugerowały, że pomiędzy nim a Larą mogło być niegdyś jakieś uczucie, ale reżyser od początku chciał uniknąć wątku romantycznego. "Nigdy właściwie nie rozważałem w tym filmie jakiegoś obiektu jej uczuć, ponieważ chcieliśmy, aby stała się wzorem kina przygodowego dla dziewczyn. Wydaje mi się, że właśnie to zainteresowało Angelinę w tej roli: bycie wzorem" - podsumowuje West.

   


10 marca 2018, by Cez
Alicia nie zgodziła się na scenę "gwałtu"
Alicia Vikander wyjawiła, że w nowym filmie Tomb Raider (2018) zobaczymy wiele scen łudząco podobnych do tych z gry Tomb Raider (2013), ale tej, która wzbudziła wiele skrajnych emocji na pewno nie będzie. Mowa o scenie z rzekomym gwałtem.

Przypomnijmy, że w 2012 roku, pół roku przed premierą gry Tomb Raider (2013), studio Crystal Dynamics zaprezentowało na targach E3 scenę pierwszego zabójstwa w wykonaniu Lary Croft. Filmik możecie zobaczyć tutaj. Widzimy, że gdy rosyjski członek sekty Solarii, niejaki Vladimir, schwytał Larę, ta uwolniła się z jego uścisku i go zabiła. Media nagłośniły wówczas ten temat, sugerując jakoby panna Croft cudem uniknęła gwałtu. Crystalsi zaprzeczali temu i twierdzili, że absolutnie nie należy tej sceny tak interpretować.


Alicia Vikander w wywiadzie dla serwisu Yahoo Movies przyznała, że wiedziała o tej kontrowersyjnej scenie. Zanim zgodziła się przyjąć rolę, upewniła się, że ten moment nie będzie odtworzony w filmie. "Ucieszyłam się, że scena, w której wywiąże się walka, będzie zupełnie inna" - mówi aktorka.

Z kolei reżyser Roar Uthaug dodaje: "Moment, kiedy Lara dokonuje pierwszego zabójstwa, jest bardzo ważny dla filmu. Nie chcieliśmy, aby seksualne napięcie odwracało od tego uwagę. Lepiej, gdy sceny akcji pomiędzy kobietą a mężczyzną są pozbawione seksualnych podtekstów".

   


9 marca 2018, by Cez
Posłuchaj pełnego soundtracku filmowego!
Dziś odbyła się premiera ścieżki dźwiękowej do filmu Tomb Raider (2018), która została skomponowana przez Toma Holkenborga zwanego Junkie XL. Czternaście utworów możecie zakupić w formie płytki CD np. w sklepie Amazon lub też w wersji cyfrowej np. w iTunes lub Google Play. Utwory można również przesłuchać zupełnie za darmo np. poprzez Spotify (klik!) lub w serwisie YouTube (klik!). Wydawcą krążka jest Sony - niestety polski oddział tej firmy nie odpowiedział na pytanie zadane przez nas kilkanaście dni temu, które brzmiało "czy płytka CD będzie do kupienia w polskich sklepach?" Niestety nadal tego nie wiemy.

Z okazji premiery soundtracku nowozelandzki serwis Music of Tomb Raider przeprowadził wywiad z kompozytorem. Zanim do tego doszło, serwis ten poprosił redakcje stron o Larze z całego świata o przesłanie propozycji pytań. My zadaliśmy to, które wydało nam się najważniejsze: dlaczego w ścieżce dźwiękowej Junkie XL nie umieścił motywu przewodniego serii, skomponowanego przez Nathana McCree na potrzeby gry Tomb Raider I? Przypomnijmy, że motyw ten cyklicznie powraca w większości gier z Larą, a także nie zabrakło go w filmie Cradle of Life, gdzie muzykę skomponował bardzo znany twórca, Alan Silvestri.

"Musiałem zmierzyć się z filmem, który miałem przed sobą. Nie mogłem przejmować się tym, co było stworzone wcześniej, tym, żebym zrobił coś w ten sam sposób lub podobnie. Gdy zobaczycie film, zrozumiecie dlaczego. Są w nim pewne elementy, które dyktują, co kompozytor powinien zrobić. Nie można być zbytnio przyblokowanym przez to, co zostało wcześniej zrobione w grach" - wyjaśnił Junkie XL na łamach serwisu Music of Tomb Raider. Dodatkowo z wywiadu dowiadujemy się, że praca nad soundtrackiem do filmu zajęła mu około pół roku. Kompozytor jest najbardziej dumny z dwóch utworów: "Let Yamatai Have Her" i "Becoming The Tomb Raider".

Jakie są pierwsze reakcje fanów odnośnie jakości ścieżki dźwiękowej? Bardzo mieszane. W mediach społecznościowych oraz na forach dyskusyjnych jedni piszą o świeżym soundtracku, który pasuje do zrestartowanej opowieści, podczas gdy inni mówią o braku wyraźnego motywu przewodniego i przeciętności. Jak z kolei Wam się podoba? Posłuchajcie utworów i podzielcie się Waszą opinią na naszym fanpage'u na Facebooku >> klik!

   


9 marca 2018, by Cez
Chińskie panny Croft pobiły rekord Guinnessa!
W październiku 2016 roku podczas targów Paris Games Week 270 fanek i fanów Tomb Raidera pobiło rekord Guinnessa w kategorii "spotkanie z największą ilością osób przebranych za Larę Croft" (link do newsa). Wynik ten właśnie został pobity w Chinach.


Wielkie spotkanie cosplayerek w strojach Lary Croft odbyło się 8 marca w Pekinie podczas przedpremierowego pokazu filmu Tomb Raider (2018) - oficjalnie w Chinach film wejdzie do kin 16 marca. Na wspomnianą przedpremierę przybyło dokładnie 316 fanek w strojach pani archeolog. Wychodzi na to, że Księgę Rekordów Guinnessa trzeba zaktualizować.


Powyżej widzicie dwie fotki wykonane w Pekinie podczas bicia rekordu (kliknij, by powiększyć). Widzimy na nich, że w przeciwieństwie do Paryża w Chinach rekord pobiły wyłącznie panie i w dodatku wszystkie ubrane dokładnie w ten sam sposób. Podczas Paris Games Week stroje były bardzo różnorodne i wykonane zarówno przez fanki jak i fanów.

   


9 marca 2018, by Cez
W Indiach film chyba się nie spodobał...
Niepokojące informacje docierają z Indii, gdzie film Tomb Raider (2018) dziś zadebiutował w kinach. W przeciwieństwie do recenzji widzów, które zalewają media społecznościowe i są przeważnie pozytywne lub bardzo pozytywne, to te opublikowane przez zawodowych krytyków są… delikatnie mówiąc negatywne - bardziej niż te z Indonezji czy Korei, o których ostatnio pisaliśmy.

Serwis IndianExpress, który wystawił ocenę 1/5, twierdzi, że Alicia Vikander próbowała z całych sił uratować film, ale ze słabym skutkiem. CatchNews (ocena 2/5) uważa, że "Vikander zagrała mało przekonującą Larę w nudnym reboocie". Bardziej przychylny był recenzent Times of India, który dał 3,5 gwiazdki na 5 oraz FilmFare z oceną 3/5. Ten ostatni twierdzi, że nowy film to dobry początek, a Alicia jest godną następczynią Angeliny.


Innego zdania jest serwis BollywoodLife, który wystawił ocenę 2/5 za to, że film jest "emocjonalnie nieciekawy i bezbarwny". Taką samą notę wystawił CinemaExpress: "to średnia historia o genezie, która obiecuje lepszą kontynuację". Najsłabiej film ocenił serwis NewsFolo, który dał… zero gwiazdek na 5 możliwych. Recenzent tak skwitował obraz: "Alicia Vikander na pewno ma lepsze rzeczy do roboty".

Pozostaje nam czekać na europejskie i amerykańskie recenzje. Niewykluczone, że na tych kontynentach obraz zostanie przez krytyków przyjęty cieplej. Przypomnijmy, że w Europie film pojawi się w dniach 14-16 marca, a w USA 16 marca. Do Polski obraz dotrze dopiero 6 kwietnia.

   


8 marca 2018, by Cez
Trening, nowe recenzje i Dzień Kobiet
Pojawił się nowy filmik z kolejnymi ćwiczeniami, które przez kilka miesięcy Alicia Vikander wykonywała zanim trafiła na plan filmu Tomb Raider (2018). Wideo możecie zobaczyć tutaj. Z kolei tu obejrzyjcie kolejny już wywiad z aktorką.


Przy okazji dodajmy, że dziś film zadebiutował m.in. w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze i na Filipinach. Pojawiły się również pierwsze anglojęzyczne recenzje. Serwis GeekCulture wystawił filmowi ocenę 8/10, singapurski The Straits Times 2,5 gwiazdki na 5, Star2 - 7/10, a chiński Young Post 3/5. Przykładowo recenzent tego ostatniego serwisu twierdzi, że Tomb Raider (2018) ukazuje "drastyczny wzrost jakości" względem poprzednich filmów z Angeliną Jolie. Według niego dodatkową zaletą obrazu jest obsada, i nie chodzi tylko o Alicię Vikander.

Na koniec zerknijcie na nowy telewizyjny spot >> klik! Z kolei tutaj zobaczcie filmik z Alicią z okazji Dnia Kobiet.

   


7 marca 2018, by Cez
Wycięli motocykl i wstawili reklamę Volvo
Pierwotnie w zwiastunach filmu Tomb Raider (2018), widzieliśmy, że Lara Croft podjedzie pod dwór Croft Manor na motocyklu (zdj. poniżej). W ostatecznej wersji jednoślad został zastąpiony samochodem Volvo XC40.


Ten mało dyskretny product placement to efekt dołączenia szwedzkiej firmy Volvo do kampanii promującej film Tomb Raider (2018), w którym główną rolę zagrała Szwedka Alicia Vikander. Na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych już rozgorzała dyskusja. Fani nawet apelują do reżysera o przywrócenie motocykla.


Tutaj możecie zobaczyć reklamówkę Volvo XC40 ze scenkami z filmu. Powyżej widzicie oficjalną grafikę promującą to auto (kliknij, by powiększyć).

   


7 marca 2018, by Cez
W Londynie euforia, w Azji mieszane uczucia
Za nami gala z czerwonym dywanem, która odbyła się w Londynie. Widzowie, którzy obejrzeli film Tomb Raider (2018) podczas wczorajszej oficjalnej premiery, a także na wielu zamkniętych pokazach np. w Nowym Jorku czy Los Angeles, w większości wypowiadają się o nowym filmie bardzo pozytywnie. Inaczej jest w Indonezji, gdzie film zaliczył dziś oficjalną premierę (poniżej widzicie przykładowy bilet do kina).

Tutaj zobaczcie krótki filmik, który podsumowuje wczorajszą światową premierę w Londynie. Zachodnie media nie mogą publikować recenzji, ponieważ najprawdopodobniej embargo wygaśnie dopiero 14 marca. Mimo to już teraz pojawiają się krótkie, w większości pozytywne notki w serwisach społecznościowych. "Film jest absolutnie niesamowity! Pierwsza naprawdę świetna adaptacja gry wideo. Gratulacje dla reżysera! Sceny akcji są fenomenalne, a Alicia Vikander jest prawdziwą bohaterką kopiącą przeciwnikom tyłki" - głosi jeden z widzów. Inny dodaje: "Solidna historia ze scenami akcji, a także niespodzianki, które mnie zaskoczyły. Alicia Vikander miażdży w roli Lary Croft".


Pozytywne, krótkie notki pojawiają się także w kolejnym telewizyjnym spocie, który możecie zobaczyć tutaj. "Żywiołowe i imponujące doświadczenie" - głosi dziennik Metro, "Przygoda non-stop" - Entertainers, "Alicia Vikander jest fantastyczna!" - Fox TV. W serwisie IMDb widzowie umieścili już kilka recenzji - dwie z nich mają ocenę 10/10, ale są też takie z oceną 1/10 i 3/10. W mediach społecznościowych trafiają się również negatywne opinie, ale w chwili obecnej są one rzadkością. Przykładowy wpis: "Po przejściu po czerwonym dywanie powinienem był wrócić do domu. Obawiam się, że Tomb Raider nie dał rady".

W przeciwieństwie do Europy i USA, w Azji film premierę ma o tydzień wcześniej. W związku z tym embargo na recenzje tam nie obowiązuje. Indonezyjski serwis IDN Times ocenił film na 7,5/10, MontaseFilm na 70%, Sobekan Tiket Bioskop dał 3 punkty na 5, a kanał na YouTubie o nazwie Cinema Club wystawił ocenę 6/10. Azjatyccy recenzenci twierdzą, że Tomb Raider (2018) to "odmóżdżający film akcji momentami obrażający inteligencję widza". Jako zaletę podają kreację Alicii Vikander, z której powodu nie mogą doczekać się sequela.

   


6 marca 2018, by Cez
W Londynie odbyła się światowa premiera filmu!
Stało się! Piętnaście lat czekaliśmy na nowy film z Larą Croft i oto jest! Dziś w Londynie w kinie Vue West End odbyła się wielka, uroczysta, europejska, a przy tym i jednocześnie światowa premiera filmu Tomb Raider (2018)!


Od samego rana pracownicy kina uwijali się, aby na czas zbudować trasę wyłożoną czerwonym dywanem. Wieczorem przeszła po nim m.in. Alicia Vikander (Lara Croft), Kristin Scott Thomas (Ana Miller), Jaime Winstone (Pamela), Emily Carey (14-letnia Lara), Maisy De Freitas (7-letnia Lara) i reżyser Roar Uthaug. Podczas wydarzenia nie zabrakło męża Alicii, czyli Michaela Fassbendera.


Zobaczcie krótkie filmiki z Alicią Vikander na czerwonym dywanie (klik i klik!) oraz z Kristin Scott Thomas (klik!). Obok widzicie kilka zdjęć z oficjalnej, światowej premiery (kliknij, by powiększyć), podczas której Alicia udzielała kolejnych wywiadów oraz rozdawała fanom autografy.


Już jutro, 7 marca, Tomb Raider (2018) zadebiutuje w Indonezji, a 8 marca w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze oraz na Filipinach. W Europie w zależności od kraju film pojawi się w dniach 14-16 marca (np. w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii 15 marca). Z kolei 16 marca nastąpi premiera w Stanach Zjednoczonych, 21 marca w Japonii, a w Polsce zupełnie na końcu - w naszym kraju nowy film z Larą zobaczymy jako ostatni na świecie. Premiera odbędzie się 6 kwietnia.

   


6 marca 2018, by Cez
Tak wygląda londyński Escape Room [WIDEO]
Tydzień temu opublikowaliśmy zdjęcia i filmik z pokoju ucieczki w Los Angeles, który promuje film Tomb Raider (2018). Teraz przyszła kolej, by zajrzeć do jego odpowiednika w Londynie, który został wykonany z o wiele większym rozmachem.

Tomb Raider: Escape Room w Los Angeles został otwarty 22 lutego i będzie czynny do 4 marca. Z kolei Tomb Raider: Escape we wschodnim Londynie w dzielnicy Spitalfileds będzie otwarty od 9 do 20 marca. Filmowcy chwalą się, że Tomb Raider: Escape jest pierwszym w historii pokojem ucieczek, w którym użyto oryginalnej scenografii i rekwizytów z planu filmowego. Atrakcje są rozmieszczone aż na trzech piętrach o łącznej powierzchni 140 metrów kwadratowych. W przeciwieństwie do pokoju ucieczek w Los Angeles, ten w Londynie wymaga nie tylko główkowania, ale także sprawności fizycznej. Zabawa trwa maksymalnie 30 minut.


Tutaj możecie zobaczyć filmik, w którym dwójka śmiałków zalicza kolejne zadania. Zabawa rozpoczyna się w gabinecie Richarda Crofta (zdjęcie powyżej), a kończy w grobowcu Himiko (zdjęcie poniżej), którą w filmie nazwano Matką Śmierci (w grze była określana mianem Słonecznej Królowej). Na samym końcu uczestnicy zjeżdżają tyrolką.


W serwisie YouTube możecie także zobaczyć filmik, w którym Alicia Vikander i reżyser Roar Uthaug zachęcają do wzięcia udziału w zabawie (link). UWAGA! W materiale z bliska jest pokazana mumia królowej Himiko, więc jeśli nie chcecie wcześniej jej zobaczyć, nie klikajcie w link.

UPDATE (07.03)
Zobaczcie długi filmik z wnętrza Tomb Raider: Escape w Londynie >> klik!

   


5 marca 2018, by Cez
Lara Croft trafi do gry Final Fantasy
My tu ciągle gadu-gadu o nowym filmie Tomb Raider (2018), a tymczasem firma Square Enix przypomniała sobie, że Lara Croft to przede wszystkim bohaterka gier. Z okazji zbliżającej się premiery w kinach, japońska korporacja postanowiła połączyć swoje dwie słynne marki: Final Fantasy i Tomb Raider.

Tymczasowo w dniach od 9 do 22 marca postać klasycznej Lary Croft zagości w mobilnej grze pt. Final Fantasy Brave Exvius przeznaczonej na smartfony z systemami Android i iOS. Tutaj możecie zobaczyć zwiastun tego wydarzenia, w którym pojawia się wiele scenek z gry Lara Croft and the Temple of Osiris.


Final Fantasy Brave Exvius to darmowa, mobilna gra RPG z mikropłatnościami. Najważniejszym elementem rozgrywki są turowe bitwy, podczas których dowodzimy niewielką drużyną bohaterów. Pomiędzy bitwami zadaniem gracza jest eksploracja świata, w tym kilku miast, prowadzenie rozmów oraz odwiedzanie sklepów. Zwiastun tej gry z fragmentami rozgrywki możecie zobaczyć tutaj.

To nie pierwszy tymczasowy występ Lary Croft w innej produkcji Square Enix. W 2015 roku informowaliśmy o grach Heavenstrike Rivals i Spelunker World >> klik!

   


5 marca 2018, by Cez
Alicia promowała film w Berlinie [WIDEO]
Nowa Lara Croft, czyli Alicia Vikander, promowała film Tomb Raider (2018) w stolicy Niemiec. Aktorka odwiedziła m.in. Muzeum Pergamońskie w Berlinie, a także niemieckie media. Kulminacyjnym punktem wizyty była przedpremierowa emisja filmu, podczas której odbył się zlot cosplayerek. Poniżej widzicie wspólne zdjęcie fanek z Alicią Vikander (kliknij, by powiększyć). Z kolei tutaj zerknijcie na wideorelację z pobytu aktorki w Berlinie. Dodajmy, że wydarzeniu towarzyszył pokaz gry Tomb Raider VR: Lara's Escape, o której pisaliśmy tutaj.


Premiera filmu w Niemczech odbędzie się 15 marca. Wcześniej, bo już 7 marca obraz zadebiutuje w Indonezji, a 8 marca w Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanie, Hongkongu, Singapurze oraz na Filipinach. Jeden z azjatyckich dziennikarzy przeprowadził wywiad z Alicią Vikander, Danielem Wu, Waltonem Gogginsem i trenerem Magnusem Lygdbackiem >> klik! Z kolei tutaj zobaczcie kolejny wywiad z filmową Larą Croft.


Przypomnijmy, że polska premiera filmu Tomb Raider (2018) odbędzie się za miesiąc, a dokładnie 6 kwietnia.

   


4 marca 2018, by Autumn
W Londynie powstał tombraiderowy mural
Kilka tygodni temu informowaliśmy o pięciu nagrodzonych pracach, które widzicie poniżej. Teraz przyszła pora na obiecany mural.


W styczniu serwis Talenthouse i wytwórnia Warner Bros ogłosili konkurs artystyczny dla fanów Lary Croft z całego świata. Polegał on na stworzeniu pracy, która byłaby zainspirowana najnowszym filmem Tomb Raider (2018). Piątka zwycięzców otrzymała po dwa tysiące dolarów, natomiast najlepsze prace dodatkowo miały zostać przeniesione na mural.


Od kilku dni fani mogą podziwiać już pracę Mosesa Ruperto, którego grafika przyozdobiła ulicę wschodniego Londynu. Mural możecie zobaczyć powyżej (kliknij, by powiększyć), natomiast tutaj dostępne są prace wszystkich uczestników konkursu.

   


3 marca 2018, by Taimon
Weekendowa wyprzedaż gier Square Enix
Platforma Steam uruchomiła wyprzedaż produktów Square Enix, która potrwa do 5 marca. Zniżki sięgają aż około 80 procent.

Za grosze możemy zakupić np. grę Tomb Raider (2013) w wersji Game of the Year. Zawiera ona wszystkie DLC, czyli dodatkowe mapy do gry wieloosobowej, stroje, bronie oraz dodatkowy grobowiec. Zestaw został wyceniony na jedyne 16,19 zł. Tytuł ten bez dodatków kosztuje tylko 10,79 zł. Z kolei za Rise of the Tomb Raider w edycji 20 Year Celebration (ze wszystkimi DLC) przyjdzie nam zapłacić 70,94 zł.


Prócz najnowszych gier z młodą Larą, w przecenie znalazły się również klasyki od Core Design, trylogia Crystal Dynamics oraz gry z serii Lara Croft. Wszystkie przecenione produkty z panią archeolog znajdziecie tutaj.

   


3 marca 2018, by Cez
Posłuchaj utworu z filmowego soundtracku!
Firma Sony, czyli wydawca soundtracku autorstwa Junkiego XL do filmu Tomb Raider (2018), opublikowała jeden spośród czternastu utworów. Trwa on nieco ponad minutę i nosi tytuł "Seeking Endurance" - możecie go posłuchać TUTAJ! Pełną listę utworów zamieściliśmy w newsie z 15 lutego >> klik! Krążek zadebiutuje już 9 marca.


Junkie XL w wywiadzie udzielonym serwisowi Making the Movies wyjawił, że nigdy wcześniej nie pracował dla wytwórni MGM, która razem z Warner Bros i GK Films stworzyła nowy obraz z Larą. Gdy kompozytor otrzymał telefon z propozycją współpracy, nie zawahał się. W pierwszej kolejności spotkał się z reżyserem Roarem Uthaugiem i przeczytał scenariusz, a następnie panowie wymienili się uwagami i pomysłami. Gdy już wszystkie sceny były nakręcone, Junkie XL przystąpił do pisania muzyki. Wypowiedź kompozytora na ten temat możecie zobaczyć tutaj.

Powyżej widzicie tahitańskie bębny, które powstały specjalnie na potrzeby ścieżki dźwiękowej. Wykonał je twórca instrumentów z San Diego, Christiaan Verbeek.

   


2 marca 2018, by Cez
Zobacz nowy zwiastun, fragmenty filmu i wywiady
W sieci zadebiutował krótki, jednominutowy zwiastun przeznaczony dla odbiorców z Azji, gdzie film Tomb Raider (2018) będzie miał swoją premierę już w dniach 7-8 marca. Trailer z zupełnie nową muzyką w tle możecie zobaczyć tutaj.

W serwisie YouTube opublikowano również nowe fragmenty filmu, które łącznie trwają ponad 10 minut >> klik! Uwaga, ukazują one scenki zarówno z początku, ze środka jak i z końca filmu, więc uważajcie na spoilery - nie oglądajcie tych fragmentów, jeśli chcecie być zaskoczeni w kinie.


Możecie również zerknąć na nowe wywiady przeprowadzone w Kapsztadzie za kulisami w trakcie realizacji filmu. Tutaj zobaczcie wypowiedzi Daniela Wu, który zagrał kapitana Lu Rena, a tu Waltona Gogginsa, który wcielił się w Mathiasa Vogela. Uwaga, ten sam kanał na YouTubie zamieścił też filmik z Dominicem Westem (Richard Croft), ale zawiera on tak potężne spoilery, że zdecydowaliśmy o niepublikowaniu bezpośredniego linka.

UPDATE (02.03)
Udostępniono kolejną scenę - tym razem katastrofę statku Endurance >> klik!

   


1 marca 2018, by Cez
Nowy Tomb Raider mógł być komediowy
Geneva Robertson-Dworet udzieliła wywiadu serwisowi Entertainment Weekly. Scenarzystka filmu Tomb Raider (2018) przyznała, że początkowo nowe przygody Lary miały mieć zupełnie inny, luźniejszy charakter.

"Kiedy po raz pierwszy zetknęłam się z tym projektem, moje zadanie polegało na stworzeniu czegoś na kształt zabawnego, komediowego filmu akcji. Moja pierwotna Lara była bardzo bezczelna, ale później w kolejnych wersjach scenariusza, gdy Alicia uzyskała więcej twórczej kontroli, chciała, aby postać była bardziej poważna" - powiedziała Geneva.


Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich kilku lat wielu twórców napisało różne wersje scenariusza filmu Tomb Raider (2018). Pierwszą stworzył duet Hawk Ostby i Mark Fergus, a trzy kolejne Marti Nixon, Evan Daugherty i Steven Knight. Geneva Robertson-Dworet rozpoczęła pracę nad ostatecznym scenariuszem jesienią 2015 roku. Pomógł jej w tym Alastair Siddons.

Kolejnym projektem Genevy jest film pt. Captain Marvel, który zadebiutuje w marcu 2019 roku.

   


1 marca 2018, by Cez
Zobacz, jak wygląda TR Escape Room [WIDEO]
Kilka dni temu informowaliśmy o dwóch pokojach ucieczek, które promują film Tomb Raider (2018): w Londynie i w Los Angeles. Dzięki uczestnikom, którzy mają już tę zabawę za sobą, wiemy jakie w środku przygotowano zadania.

Tomb Raider: Escape Room w Los Angeles został otwarty 22 lutego i będzie czynny do 4 marca. Z kolei Tomb Raider: Escape we wschodnim Londynie będzie otwarty od 9 do 20 marca. Tutaj możecie zobaczyć filmik, który nakręcił jeden z uczestników pokoju ucieczek w Los Angeles. Dodatkowo skontaktowaliśmy się z youtuberką Melonie Mac, która opowiedziała nam, co zastała w środku Escape Room w Kalifornii. Poniżej widzicie zdjęcia, które od niej otrzymaliśmy.


"Najpierw weszliśmy do pokoju, który wyglądał jak krypta rodu Croftów. Na środku była kolumna z symbolami. Musieliśmy ustawić je w odpowiedniej kolejności. Na ścianie znaleźliśmy podpowiedź, która ułatwiła nam to zadanie" - mówi Melonie Mac. "Później weszliśmy do gabinetu Richarda Crofta, gdzie znaleźliśmy starą kasetę VHS. Richard przekazał nam, że skoro oglądamy to nagranie, to on musi już nie żyć. Poprosił nas, abyśmy zniszczyli jego wyniki badań na temat Yamatai - prawdopodobnie po to, by nie wpadły w ręce Trójcy".

W dalszej kolejności uczestnicy zabawy trafili na pokład statku, który musieli naprawić. Następnie trzeba było rozwiązać jeszcze kilka łamigłówek i umieścić dziennik Richarda w odpowiednim miejscu. Na samym końcu w nagrodę uczestnicy mogli zobaczyć trailer. Zabawa łącznie trwała 30 minut.