strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LUTY 202326 lutego 2023, by Cez
Fan skomponował oficjalny utwór do nowej gry
Gra mobilna Tomb Raider Reloaded to nie to samo co główne części cyklu, jednak jest jeden element, który przypomina pierwowzory - świetna ścieżka dźwiękowa, która nawiązuje do znanych nut z klasycznych odsłon przygód Lary Croft. Jeden z utworów skomponował Dean Kopri, fan serii z Chorwacji, który od wielu lat tworzył nieoficjalne utwory i jednocześnie marzył o tym, by zostać jednym z oficjalnych kompozytorów marki Tomb Raider. Po wielu latach spełnił swoje marzenie, gratulujemy!

Muzykę do gry TR Reloaded skomponował duet: Benjamin Beladi i Carl Vaudrin ze studia StampAudio. Tutaj możecie zobaczyć 5-minutowy filmik o kulisach powstawania tego soundtracka, a tutaj posłuchać niektórych fragmentów utworów. Warto dodać, że w nagraniu ścieżki dźwiękowej wzięło udział ponad stu muzyków, w tym utalentowana chińsko-amerykańska wiolonczelistka Tina Guo. W utworach słychać oczywiście kultowy main theme z gry Tomb Raider I skomponowany w 1996 roku przez Nathana McCree.


Okazuje się, że twórcy Tomb Raider Reloaded zaprosili chorwackiego fana Deana Kopriego (na zdj.) do skomponowania utworu muzycznego "I Only Play For Sport", który można usłyszeć w momencie wyświetlania napisów końcowych. Dean jest znany w fandomie z tego, że od wielu lat tworzy własne interpretacje klasycznych motywów z serii Tomb Raider (np. na potrzeby dema nieoficjalnego remake'u gry TR2), a także komponował zupełnie nowe utwory np. do filmu animowanego Tomb Raider: The Myth of El Hawa czy też do albumu Petera Connelly'ego pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony. Teraz muzyk spełnił swoje największe marzenie - dołączył do oficjalnej listy kompozytorów, którzy stworzyli muzykę do jednej z gier Tomb Raider. Utwór Deana pt. "I Only Play For Sport" możecie posłuchać »TUTAJ«, a z kolei tu zobaczcie, jak Dean ten utwór komentuje.

Przy okazji dodajmy, że na naszym kanale w serwisie YouTube opublikowaliśmy 15-minutowy gameplay z TR Reloaded - łapcie za link. Na uwagę zasługuje fakt, że są w nim obecne polskie napisy. Najnowsza gra z Larą jest pierwszą grą mobilną z serii Tomb Raider, która otrzymała oficjalne spolszczenie. Jeśli chodzi o samą grę, to twórcy zapowiedzieli, że od 1 marca ruszy sezonowe wydarzenie pt. "Zimowa Przygoda". Gracze zyskają nowe wyzwania i nagrody.

   


19 lutego 2023, by Cez
Filmy z Angeliną Jolie dostępne w SkyShowtime
Nowa platforma streamingowa SkyShowtime, która dotarła do Polski 14 lutego, oferuje dwa pierwsze filmy z Larą Croft, czyli Tomb Raider Movie z 2001 roku i Cradle of Life z 2003. W efekcie po ponad dwóch latach pierwszy film z Angeliną Jolie ponownie stał się dostępny dla polskich widzów poprzez usługę streamingu. Przypomnijmy, że 31 stycznia 2021 roku Netflix usunął ten tytuł ze swojej biblioteki.


Dodajmy, że film Cradle of Life jest również dostępny na platformie Netflix, a z kolei Tomb Raider (2018) z Alicią Vikander można oglądać na platformie HBO Max. Jeśli chodzi o przyszłość, to wiadomo oficjalnie o tym, że na Netflixie pojawi się serial anime z Larą Croft oraz nieoficjalnie o tym, że na platformie Amazon Prime miałby pojawić się aktorski serial Tomb Raider.

Na koniec filmiki od fanów - polecamy 10-minutowe wideo (link) z pięćdziesięcioma ciekawostkami na temat pierwszego filmu oraz 15-minutowe wideo (link), które wymienia krok po kroku nawiązania w filmie z 2001 roku do klasycznych gier. Polecamy również monumentalny, dwugodzinny film o kulisach powstawania Tomb Raider Movie (link). Wideo jest w języku francuskim, ale są do dyspozycji angielskie napisy.

   


17 lutego 2023, by Cez
Crystal Dynamics i Eidos stworzą 5 gier w 5 lat
Do końca marca 2028 roku szwedzka Grupa Embracer wyda łącznie pięć wysokobudżetowych gier AAA stworzonych przez amerykańskie studio Crystal Dynamics i kanadyjskie Eidos Montreal - wyjawił prezes Grupy Embracer Lars Wingefors podczas sprawozdania finansowego za ostatni kwartał. Embracer jest od kilku miesięcy właścicielem obu studiów.

Media związane z grami wideo spekulują, o jakich tytułach może być mowa. Tomb Raider 12 powstający na silniku Unreal Engine 5 to pewnik, pewna jest również gra Perfect Dark, którą studio Crystal Dynamics od kilku lat współtworzy z The Initiative. Dziennikarze podejrzewają, że Eidos Montreal może z kolei pracować nad kolejną częścią Deus Ex, choć nic w tej kwestii nie zostało oficjalnie potwierdzone. Pozostają jeszcze dwa tajemnicze tytuły. Media spekulują, że być może Crystalsi mogliby pracować np. nad długo oczekiwaną kontynuacją serii Legacy of Kain.


Czy tak się stanie? Musimy poczekać na szczegóły, ponieważ poza krótką informacją o pięciu grach w ciągu pięciu lat Lars Wingefors niczego oficjalnie nie potwierdził. Zaznaczył jedynie, że w Grupie Embracer po pojęciem gry AAA kryje się produkcja, nad którą pracuje co najmniej stu twórców. Wiadomo również, że cała szwedzka korporacja składająca się z masy studiów zamierza do 31 marca 2028 roku wydać łącznie trzydzieści jeden gier AAA (w tym pięć z uniwersum Władcy Pierścieni do marca 2024 roku). Do tej pory oficjalnie zapowiedziano jedynie sześć gier spośród ogłoszonych trzydziestu jeden.

   


14 lutego 2023, by Cez
Urodziny Lary Croft z premierą TR Reloaded
Tegoroczne urodziny Lary wypadające w walentynki są szczególne - dziś odbyła się długo oczekiwana premiera darmowej gry mobilnej Tomb Raider Reloaded. Z tej okazji w serwisie WoTR otworzyliśmy dział dedykowany temu tytułowi, opublikowaliśmy premierowy zwiastun tej gry oraz zaprezentowaliśmy zupełnie nowe logo serwisu World of Tomb Raider, które możecie zobaczyć na samej górze strony oraz w social mediach.

30-sekundowy trailer opublikowany z okazji premiery Tomb Raider Reloaded możecie zobaczyć tutaj. W tle słychać utwór "The wolves" Cyrusa Reynoldsa. Zgodnie z zapowiedzią 14 lutego gra została ostatecznie odblokowana na całym świecie po kilku latach beta testów. Stało się to w dniu 55. urodzin klasycznej Lary Croft. Dodajmy, że abonenci Netflixa mogą jako jedyni odblokowywać wszystkie bonusy za darmo. Choć gra jest bezpłatna, to oczywiście są w niej zawarte opcjonalne mikrotransakcje. Można ich uniknąć tylko w jeden sposób - mieć dostęp do Netflixa.


Oto oficjalny opis gry TR Reloaded: Wciel się w Larę Croft. Odnajduj prastare artefakty, unikaj pułapek i walcz z wrogami przy użyciu kultowych pistoletów podczas przygód w różnych zakątkach świata. Eksploruj zdradzieckie podziemne grobowce leżące w niebezpiecznych górskich jaskiniach, w bujnych dżunglach i przy wielkich wodospadach. Rozwiązuj rozmaite łamigłówki i stawiaj czoła różnorodnym przeciwnikom i bossom - zarówno nowym, jak i znanym z wcześniejszych odsłon serii Tomb Raider. Natrafisz między innymi na krwiożercze wilki, jadowite węże, straszliwe golemy i zaczarowane żywiołaki!

Po więcej informacji o najnowszej grze mobilnej z Larą zapraszamy do nowego działu Tomb Raider Reloaded, gdzie znajdziecie masę grafik, screenów, szkiców, zdjęć aktorek głosowych a także najważniejsze informacje, w tym wymagania sprzętowe.

   


14 lutego 2023, by Cez
Znamy zwycięzców konkursu muzycznego!
Pora na wyniki naszego konkursu, który polegał na tym, abyście dopasowali do wybranego przez siebie levelu z serii Tomb Raider utwór muzyczny, który mógłby pełnić funkcję soundtracka. Konkurs był ściśle związany z naszym wydarzeniem, które odbędzie się 11 marca w Krakowie, czyli z Tomb Raider Party. Wszystkich zwycięzców zapraszamy do Krakowa po osobisty odbiór zdobytych nagród!

Pierwsze miejsce przyznaliśmy Marcinowi Substykowi, którzy otrzyma od nas dwupłytowy album The Tomb Raider Suite w kolekcjonerskim pudełku Gold Ultimate Edition wraz z autografem kompozytora Nathana McCree. Marcin zaproponował, aby soundtrackiem do levelu Japan z grze Tomb Raider Legend był utwór grupy Alphaville pt. "Big In Japan" (link do serwisu YouTube). Tak uzasadnił swój wybór: "Podczas misji Lara udaje się na bankiet, wybierając wcześniej ze swojej szafy olśniewającą suknię wieczorową. Jesteśmy razem z panną Croft w Japonii, na dodatek wieczorem, gdzie wszystkie światła neonów i wieżowce nasuwają tylko jedno zdanie, a może utwór? 'Oh when you are big in Japan, tonight! Big in Japan alright!' Fragment można połączyć z pamiętnym skokiem na czerwonym ducati, a sam utwór wywołać tylko w danej sekwencji tego poziomu".


Drugie miejsce należy do Krystiana Kupca, który do levelu KV5 z gry Tomb Raider IV przypasował utwór Raya Charlesa pt. "Hit The Road Jack" (link). Krystian otrzyma od nas unikalny autograf oficjalnej modelki Lary Weller, który podpisała pod koniec 1999 roku na spotkaniu z fanami w Warszawie. Oto fragment jego uzasadnienia: "Przede wszystkim gatunek R&B moim zdaniem idealnie wpasowuje się w przemierzanie pustynnych pagórków i omijanie kolejnych przepaści. Ten utwór sam w sobie buja i z pewnością mógłby się znajdować na jednej ze stacji w radiu, do którego Lara miała dostęp. Ponadto liczne dźwięki trąbki w tle często nakładałyby się z pułapkami, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w tym levelu. Samo znaczenie utworu jest ważne, gdyż z jednej strony mamy angielski idiom 'hit the road', który zarówno znaczy wyruszać w podróż, jak i 'zmywaj się', gdy chcemy się kogoś pozbyć, natomiast z drugiej strony piosenka ma bardzo feministyczny wydźwięk, jeśli chodzi o słowa. Wyobrażam sobie w tym momencie silną, niezależną Larę, która byłaby w stanie podśpiewywać: 'Hit the road Von Croy, and don't you come back, no more...'"

Trzecie miejsce przyznaliśmy Radkowi Srokoczowi, który otrzyma od nas książkę Tomb Raider - The Official Cookbook and Travel Guide. Radek zaproponował, aby soundtrackiem do levelu Von Croy's Apartment w grze TR Angel of Darkness był dwuczęściowy utwór "Mission Theme" kompozytora Siddharta Khosla, który pojawił się w serialu "Only Murders in the Building" (link, link). Radek tak uzasadnił swój wybór: "Utwór ten składa się z dwóch części - pierwsza jest spokojniejsza, natomiast druga bardziej dynamiczna i złowroga. Podczas gdy pierwsza część mogłaby cichutko w tle towarzyszyć Larze baraszkującej w mieszkaniu jej byłego mentora, tak druga wkraczałaby razem z panem Cleanerem, który zjawia się w apartamencie, aby wyczyścić naszą bohaterkę z jej wnętrzności. Choć pierwotna klimatyczna cisza z akompaniamentem burzy za oknem w początkowych chwilach tego levelu tworzy atmosferę odosobnienia i niepokoju, myślę, że ten utwór znacznie urozmaiciłby mieszkanie Von Croya i uczyniłby je bardziej rozpoznawalnym i zapadającym w pamięć etapem".

Zwycięzcom gratulujemy! Dodatkowo chcielibyśmy wyróżnić Basię, która zaproponowała utwór 50 Centa pt. "In Da Club" (link) w kontekście levelu Area 51 w grze Tomb Raider III oraz Sabinę za utwór Sentino pt. "Midas" (link) przypasowany do levelu Palace Midas w grze Tomb Raider I. Dla osób wyróżnionych będziemy mieli drobną nagrodę pocieszenia do odbioru własnego 11 marca w Krakowie podczas Tomb Raider Party. Do zobaczenia na imprezie! :)

   


12 lutego 2023, by Cez
Od Mass Effect i Star Wars do Tomb Raidera
Poznaliśmy drugie nazwisko związane ze scenariuszem powstającej gry Tomb Raider 12. Główną scenarzystką tworzonego od kilku lat sequela została Samantha Wallschlaeger, która ma na swoim koncie m.in. scenariusz do gry Mass Effect: Andromeda oraz dodatków do Star Wars: The Old Republic.


Dodajmy, że Samantha Wallschlaeger będzie nadzorować prace nad scenariuszem autorstwa Belindy Garcii, która na stanowisko scenarzystki i projektantki narracji została zatrudniona w lipcu ubiegłego roku (link do newsa). Kolejna gra Tomb Raider powstaje na silniku Unreal Engine 5 i tylko tyle o tej produkcji obecnie oficjalnie wiadomo. Data premiery nie została jeszcze ogłoszona, nieznany jest nawet przybliżony rok wydania.

Przypomnijmy, że scenariusze do gier Tomb Raider (2013) i Rise of the Tomb Raider napisała córka słynnego pisarza, czyli Rhianna Pratchett, a do Shadow of the Tomb Raider Jill Murray ze studia Eidos Montreal.

   


5 lutego 2023, by Cez
Wygraj autograf modelki, książkę lub album!
Przed Wami konkurs powiązany z nadchodzącą imprezą Tomb Raider Party, którą współorganizujemy z klubem Kicz - odbędzie się ona 11 marca w Krakowie. Impreza oznacza muzykę, więc tym razem mamy dla Was zadanie muzyczne i jednocześnie twórcze. Jesteśmy bardzo ciekawi Waszych odpowiedzi! Do wygrania bardzo cenne nagrody, w tym absolutny unikat - autograf oficjalnej modelki Lary Weller, która pod koniec 1999 roku promowała w Warszawie grę TR4. Nagrody przyznane w konkursie przekażemy zwycięzcom osobiście 11 marca podczas Tomb Raider Party.


Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem jurorów serwisu World of Tomb Raider. Jurorami są redaktorzy strony WoTR i moderatorzy Grupy World of Tomb Raider - LaraCroft.PL.

2. W konkursie przewidziano trzy nagrody: 1) unikalny autograf oficjalnej modelki Lary Weller, który podpisała pod koniec 1999 roku na spotkaniu z fanami w Warszawie, 2) oficjalna książka kucharska i przewodnik w jednym pt. Tomb Raider - The Official Cookbook and Travel Guide, 3) dwupłytowy album The Tomb Raider Suite w kolekcjonerskim pudełku Gold Ultimate Edition wraz z autografem kompozytora Nathana McCree. Sponsorem autografu modelki jest Awe - założyciel dawnej, zarchiwizowanej strony Tomb Raider PL (link!), sponsorem książki studio Crystal Dynamics, a płyty Nathan McCree.

3. Aby wziąć udział w konkursie, należy na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać pisemną wypowiedź związaną z następującym zadaniem: wybierz jeden level z jakiejkolwiek gry Tomb Raider lub Lara Croft i wskaż utwór muzyczny (w formie linku do YouTube lub Spotify + nazwę wykonawcy oraz tytuł), który twoim zdaniem pasowałby do tego levelu jako soundtrack. Utwór ten nie mógł już się pojawić na żadnym soundtracku związanym z serią Tomb Raider ani w żadnej reklamie, zwiastunie, teledysku czy innym oficjalnym promocyjnym filmiku z Larą Croft. Swoją odpowiedź w kilku zdaniach uzasadnij. W temacie maila należy wpisać "Konkurs TR Party", a w treści swoje imię i nazwisko. Dodatkowo każdy uczestnik proszony jest o wskazanie, którą nagrodę chciałby otrzymać w pierwszej i drugiej kolejności (z dostępnej puli: autograf, książka, album). Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jedną odpowiedź, czyli może wskazać maksymalnie jeden level i przypasowany do niego jeden utwór.

4. Konkurs trwa od 5 do 12 lutego 2023 roku do godziny 23:59. Po upływie tego terminu jury wybierze trzy najciekawsze zgłoszenia i przyzna trzem osobom po jednej nagrodzie. UWAGA, nagrody będą wręczane zwycięzcom osobiście podczas imprezy Tomb Raider Party w krakowskim klubie Kicz, która rozpocznie się 11 marca 2023 roku o godzinie 20:30. Nieodebranie nagrody będzie oznaczało, że powróci ona do puli nagród serwisu WoTR.

5. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


4 lutego 2023, by Redakcja
Tomb Raider Party - szczegóły imprezy i spaceru
11 marca spotykamy się z Wami w klubie Kicz na krakowskim Kazimierzu na Tomb Raider Party. Czas zatem na kilka informacji, które mogą się Wam przydać, jeśli planujecie wpaść. Poniżej spis atrakcji związanych z imprezą, z integracyjnym spacerem po Wzgórzu Wawelskim, pakietem powitalnym oraz konkursami. Dołączcie do wydarzenia na Facebooku oraz wypełnijcie formularz, jeśli chcecie wziąć udział w spacerze i otrzymać upominki w ramach pakietu powitalnego.


Impreza i pakiet powitalny z upominkami

Właściwa impreza rozpocznie się 11 marca o 20:30 w klubie Kicz. DJ Tee, który tego dnia obejmie władzę za konsolą, obiecał nam, że imprezowe klasyki muzyki rozrywkowej wymiesza ze znanymi utworami z serii Tomb Raider (oczywiście takimi, które nadają się do grania w klubie ;) ), co oznacza, że nie zabraknie m.in. "Elevation (Tomb Raider Mix)" zespołu U2. Specjalnie na ten wieczór klub przygotuje menu z drinkami i shotami (pamiętając również o opcjach bezalkoholowych), czerpiąc inspiracje z całej serii Tomb Raider. Oczekujcie więc kilku pozycji, których nazwy wydadzą się Wam znajome! Szczegóły podane zostaną w wydarzeniu na Facebooku niedługo przed imprezą.

Dla uczestników TR Party, którzy wyrażą taką chęć, przewidujemy niespodziankę. Będzie to pamiątkowy "pakiet" z małym upominkiem w skład którego wejdą: 1) pocztówka z grafiką Adama Soroczyńskiego, 2) naklejka (np. na laptopa) z grafiką Wioli Wójs, 3) pamiątkowa grafika z imprezy autorstwa Szustiego. Obserwujcie stronę wydarzenia na FB - poglądowe grafiki zaprezentujemy tam niebawem. Pakiet będzie miał formę, która na myśl przywodzi pewien znany element z serii Tomb Raider… ale to nasza niespodzianka dla Was, której na razie nie będziemy zdradzać. Pakiet będzie możliwy do odbioru przy stoliku WoTR, obok baru. Pamiętajcie, że liczba pakietów będzie ograniczona! Jeśli chcecie je otrzymać, dajcie nam znać w formularzu. Szczegóły dostępne są poniżej, w sekcji "Zgłoś udział". UWAGA! Impreza w klubie przeznaczona jest dla osób PEŁNOLETNICH!


Integracyjny spacer - Wawel i okolice

Dodatkową formą integracji przed imprezą będzie możliwość wzięcia udziału w spacerze po Wzgórzu Wawelskim i jego najbliższych okolicach. Spacer będzie prowadzony przez członka naszej ekipy, a prywatnie przewodnika i pasjonata Wawelu. "Uprawnienia przewodnika uzyskałem w maju 2018 r. po ukończonym kursie organizowanym przez Dział Oświatowy Zamku Królewskiego na Wawelu" - mówi Krystian. "Chociaż zawodowo nie zajmuje się oprowadzaniem wycieczek, Wawel jest moją wielką pasją. Czy Wawel może zainteresować fanów Lary Croft? Myślę, że tak, ale muszę też podkreślić, że nasze wyjście będzie nieco inne od standardowego zwiedzania z przewodnikiem. Nie będziemy wchodzić na wystawy wewnątrz budynków, nie będzie też nudnego ględzenia o historii i datach, jeśli nie będzie to konieczne. Suche fakty zamierzam ograniczyć do niezbędnego minimum dającego kontekst opowieści o przeszłości tego miejsca od tej najdawniejszej po tę najnowszą. Treść postaram się dopasować do tego, co mogłoby zainteresować rasowego 'tombraiderowca'. Zatem oprócz opowieści o Wawelu, funkcjach budynków czy historii jego mieszkańców, oczekujcie opowieści o miejscach, których dziś już nie ma, o tajemniczych znaleziskach i niewyjaśnionych historiach. Z pewnością większości tych historii nie usłyszycie na standardowej wycieczce z przewodnikiem".

Krystian celowo nazywa naszą propozycję spacerem, ponieważ chce, aby miał on nieformalny charakter integracji - będzie to szansa na poznanie innych fanów Lary Croft, z którymi wieczorem spotkamy się na imprezie. Dodatkowo, podczas spaceru przewidujemy kilka prostych zagadek o tombraiderowym zabarwieniu, a osoby, które prawidłowo je rozwiążą, otrzymają pamiątkowe plakaty z grafikami Konrada Majewskiego, nawiązującymi do trylogii Legend.

Start spaceru: 11.03.2023, godzina 15:30. Punkt startowy: Bulwar Czerwieński (okolice pomnika Smoka Wawelskiego nad Wisłą u podnóża Wawelu). Dokładna lokalizacja >> Google Maps. Przewidywany czas spaceru: ok. 1,5 godziny. Długość: ok. 1,4 km. UWAGA! Ograniczenia wiekowe nie obowiązują w przypadku wspólnego spaceru po Wzgórzu Wawelskim, jednak osoby niepełnoletnie powinny przybyć z opiekunem. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za uczestników.

Zgłoś udział - wypełnij formularz

Aby zgłosić się do otrzymania pakietu wejściowego i ewentualnego udziału w spacerze, prosimy skorzystać z FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO (tylko w przypadku, gdy jesteście pewni swojego udziału na 100%). Termin przyjmowania zgłoszeń: wtorek, 28 lutego 2023, godzina 23:59.

Prosimy pamiętać, że tylko osoby, które zgłoszą swój udział w spacerze, będą mogły wziąć w nim udział. Identycznie ta kwestia wygląda w przypadku odbioru pakietu z pamiątkami. Jeśli decydujecie się na jedną z wymienionych opcji, prosimy również o zaznaczenie tego w formularzu.

   


2 lutego 2023, by Cez
Amazon kupił czy wydzierżawił Tomb Raidera?
W ostatnich dniach sporo mediów informowało, że Amazon kupił prawa do całej serii Tomb Raider, bezmyślnie powielając nieprawdziwą informację. W chwili obecnej właścicielem marki wciąż jest studio Crystal Dynamics, a właścicielem Crystalsów jest grupa Embracer. Z kolei nieoficjalnie mówi się, że Amazon nabył licencję na film i serial, a nie prawa do całej marki. Skąd zatem wzięła się plotka?

W zeszłym tygodniu branżę związaną z grami wideo i filmami zaskoczyła informacja o tym, że Amazon nie tylko wyda kolejną dużą grę Tomb Raider, co zostało zapowiedziane w grudniu, ale i stworzy serial telewizyjny oraz film. Informacji tych (o serialu i filmie) nadal nie potwierdziło ani studio Crystal Dynamics ani sam Amazon. Dwa dni temu zagraniczna strona zajmująca się marką Władca Pierścieni o nazwie Fellowship of Fans opublikowała newsa na temat umowy Amazona związanej z serialami ze świata Tolkiena. Przy okazji pojawiło się również zdanie: "Embracer Group właśnie sprzedało prawa do Tomb Raidera Amazonowi w umowie wartej około 600 milionów, co czyni ją drugim największym zobowiązaniem Amazona po zakupie praw do serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy".


Zdanie to szybko zostało powielone na setkach stron z całego świata związanych z grami i filmami. Nasza redakcja skontaktowała się wówczas z Crystal Dynamics i zadała pytanie, czy jest to prawda. W międzyczasie serwis Fellowship of Fans zorientował się, że podał nieprawdę i zmienił zdanie "Embracer Group właśnie sprzedało prawa do Tomb Raidera Amazonowi" na "Embracer Group właśnie wydzierżawiło prawa do Tomb Raidera Amazonowi". Zakup a dzierżawa to spora różnica. Wychodzi na to, że mamy do czynienia z oczywistym odsprzedaniem tymczasowej licencji na stworzenie filmu i serialu, podobnie jak miało to miejsce w przeszłości np. w przypadku filmów z Larą wyprodukowanych przez Paramount Pictures i MGM czy też komiksów wydanych przez Top Cow czy Dark Horse. Niestety redakcje setek stron, które podały tę pierwotną informację, nie zauważyły drobnej aktualizacji i nadal głoszą, że Amazon ma pełne prawa do całej marki.

A co na to Crystal Dynamics? Zaskakujące jest to, że nic… Byliśmy przekonani, że studio natychmiast zdementuje informację o sprzedaży marki, jednak odmówiono nam jakiejkolwiek odpowiedzi. Gdy przez kolejne dwa dni ponawialiśmy prośbę i przekonywaliśmy Crystalsów, że brak oświadczenia może pogłębić plotki i kolejne rozpowszechnianie tej błędnej informacji, podesłano nam wówczas jedno zdanie do publikacji: "Crystal Dynamics nie opublikowało niczego oficjalnie, więc w tej chwili to tylko plotki i spekulacje".

Na koniec informacja o kwocie. Serwis Fellowship of Fans nie podał, o jaką walutę chodzi w przypadku 600 milionów, ale możemy się domyślić, że mowa o dolarach. Jeśli uznamy tę liczbę za wiarygodną i gdy porównamy ją z 300 milionami dolarów, jakie Embracer miał zapłacić firmie Square Enix za zakup studia Crystal Dynamics, Eidos Montreal, Square Enix Montreal i wielu marek, w tym Tomb Raider, Deus Ex, Thief, Legacy of Kain, to… wydaje nam się, że grupa Embracer zrobiła interes życia, a Square Enix kolejny raz powinien pomyśleć o tym, czy ich prezes aby na pewno ma głowę do interesów...

   


1 lutego 2023, by Cez
Zobacz zwiastun gry, która zadebiutuje w walentynki
Wreszcie doczekaliśmy się ujawnienia oficjalnej, ostatecznej daty premiery mobilnej gry Tomb Raider Reloaded dostępnej na platformie Android, iOS i Netflix. Ten długo oczekiwany moment nastąpi dokładnie 14 lutego. Z okazji tej zapowiedzi twórcy opublikowali nowy zwiastun oraz nową grafikę promocyjną. 60-sekundowy trailer możecie zobaczyć »TUTAJ«.

Przypomnijmy, że pierwsi szczęśliwcy w wybranych krajach świata mogli w ramach beta testów zagrać w Tomb Raider Reloaded już od grudnia 2020 roku. Twórcy wówczas obiecywali, że oficjalna premiera odbędzie się w 2021 roku, a później wspominali o roku 2022. Kolejne miesiące mijały, a gra nadal była poprawiana. W międzyczasie od listopada 2021 roku Polacy dołączyli do testowej rozgrywki. Teraz twórcy informują, że ostateczna wersja gry ukaże się 14 lutego, czyli w walentynki, czyli… w urodziny Lary Croft. Twórcy zapowiadają, że osoby, które już teraz w sklepie Google Play zarejestrują chęć zagrania w ten tytuł, dostaną na premierę bonusowe złote podwójne pistolety.


Za grę od samego początku odpowiada studio Emerald City Games. Produkcję do niedawna nadzorowała firma Square Enix London Mobile, jednak ze względu na wykupienie praw do marki Tomb Raider przez grupę Embracer mobilny oddział Square Enix został od tej produkcji odsunięty. Aktualnie wydaniem TR Reloaded zajmuje się spółka wydawnicza CDE Entertainment należąca do Embracer (CDE to skrót od Crystal Dynamics & Eidos).

Ciekawostką jest fakt, że podstawowym głosem Lary Croft w TR Reloaded będzie ten związany z trylogią Legend, czyli Keeley Hawes, ale opcjonalnie dostępne będą również trzy klasyczne głosy Lary, czyli Shelley Blond, Judith Gibbins i Jonell Elliott.