strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

LUTY 202026 lutego 2020, by Cez
Lara Croft trafiła do darmowej bijatyki
Dziś Lara Croft zadebiutowała w zupełnie nowej grze dzięki współpracy Square Enix i Ubisoftu. Mowa o darmowej produkcji Brawlhalla dostępnej na Steamie, PlayStation 4, Xbox One oraz Nintendo Switch.


Zaledwie kilka dni temu informowaliśmy o crossoverze Tomb Raidera i gry Ubisoftu pt. Tom Clancy's Rainbow Six Siege, a dziś Ubisoft zaskoczył po raz kolejny: powstał crossover Tomb Raidera i Brawlhalla. W tym drugim tytule gościnnie pojawiła się skórka klasycznej Lary Croft wraz z m.in. podwójnymi pistoletami. Opcjonalnie można wybrać także Larę po reboocie z łukiem. Zwiastun wydarzenia możecie zobaczyć tutaj, a z kolei tu zerknijcie na dłuższy filmik z gameplayem i komentarzem.


Przypomnijmy, że crossover Tomb Raidera z Rainbow Six Siege oraz Brawlhalla to nic nowego w historii gier z Larą. W 2015 roku informowaliśmy o gościnnym występie panny Croft w Spelunker World (link do newsa) i Heavenstrike Rivals (link), a w 2018 roku o Final Fantasy Brave Exvius (link) i Final Fantasy XV (link).

   


22 lutego 2020, by Cez
Filmowcy szukają nowej aktorki
Serwis Geek Vibes Nation ujawnia kolejne plotki związane z czwartym filmem z serii Tomb Raider, który nie otrzymał dotąd oficjalnego tytułu. Jeszcze niedawno redakcja tej strony twierdziła, że obraz będzie kręcony w Wielkiej Brytanii, RPA, Finlandii oraz w Chinach. Teraz twierdzi, że te dwie ostatnie lokacje zostały anulowane: drugi film z Alicią Vikander miałby być kręcony tylko w Wielkiej Brytanii i w Republice Południowej Afryki.


Nowa informacja związana jest również z tym, że filmowcy szukają aktorki w wieku 25-32 lat, która zagra drugą (prócz Lary Croft) główną kobiecą postać w najnowszym filmie. Redakcja Geek Vibes Nation nie zna więcej szczegółów na ten temat, ale spekuluje, że być może chodzi o obsadzenie roli przyjaciółki Lary, Samanthy Nishimury. Przypomnijmy, że postać ta została pominięta w filmie Tomb Raider (2018), który był luźną adaptacją gry Tomb Raider (2013), a w której to Sam pełniła ważną rolę.

Premiera kolejnego filmu Tomb Raider została zaplanowana na 21 marca przyszłego roku. Co ciekawe, dwa tygodnie wcześniej, bo 5 marca, ma się odbyć premiera ekranizacji znanej serii gier Uncharted. Z kolei w lipcu 2021 roku zaplanowano premierę piątej części Indiany Jonesa. Wychodzi na to, że przyszły rok może być gęsty, jeśli chodzi o filmy związane z rabowaniem grobowców.

   


18 lutego 2020, by Cez
Dark Angel trafił do serwisów streamingowych
Z okazji walentynek i pięćdziesiątych drugich urodzin klasycznej Lary Croft kompozytor Peter Connelly udostępnił swój album Tomb Raider: The Dark Angel Symphony w serwisach streamingowych takich jak Spotify, Apple Music czy iTunes >> klik!


Album The Dark Angel Symphony zadebiutował pod koniec grudnia ubiegłego roku w postaci plików MP3 i FLAC udostępnionych dla uczestników akcji na Kickstarterze. Krążek zawiera nowe wersje utworów znanych z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness. Teraz przyszła pora na streaming. Dodatkowo prócz albumu z utworami o nowym brzmieniu można zakupić kilkadziesiąt zremasterowanych, czyli odświeżonych utworów z trzech wspomnianych tytułów: TR4 (link), TR5 (link) i TR Angel of Darkness (link).

W sklepie kompozytora nadal możecie zamówić krążek The Dark Angel Symphony na nośnikach fizycznych: na CD oraz winylu >> klik!

   


17 lutego 2020, by Cez
Ubisoft zawstydził Crystalsów klasyczną skórką
Klasyczna Lara powróciła, ale wcale nie w grze Tomb Raider, a w... Tom Clancy's Rainbow Six Siege w dodatku o nazwie Ash Tomb Raider Elite Set. Krótki zwiastun możecie zobaczyć tutaj.

Firma Ubisoft uzyskała zgodę od Square Enix na umieszczenie w swojej produkcji skórki nawiązującej do klasycznego ubioru Lary Croft. Mamy zatem podwójne pistolety, okulary lenonki, turkusową bluzkę, krótkie brązowe spodenki oraz warkocz. To więcej niż w trzech ostatnich grach z serii Tomb Raider od Crystal Dynamics.


Przypomnijmy, że odpowiedzialne za Shadow of the Tomb Raider studia Crystal Dynamics i Eidos Montreal mimo wielokrotnych próśb fanów umieściły w grze jedynie klasycznopodobny strój Lary Croft, któremu daleko do oczekiwanego ideału (link do archiwalnego newsa). Twórcy co prawda w dwóch ostatnich grach oferowali skórki Lary żywcem wyjęte z gier z lat 90-tych, jednak wielu graczy liczyło właśnie na ubiór podobny do tego z dodatku do Rainbow Six Siege założony na współczesny model panny Croft.

   


16 lutego 2020, by Cez
Zdjęcia w kwietniu, fabuła wymiesza dwie gry
Przed Wami garść nowych informacji na temat czwartego filmu Tomb Raider, którego premiera ma się odbyć 19 marca 2021 roku. Serwis Geek Vibes Nation zdobył informację na temat dokładnego terminu rozpoczęcia zdjęć oraz na temat tytułów gier, które miałyby być podstawą scenariusza nowego filmu.

Już w listopadzie ubiegłego roku Alicia Vilkander przekazała, że "zdjęcia zaczną się bliżej wiosny lub lata przyszłego roku" (link do newsa). Serwis Geek Vibes Nation powołując się na swoje źródła twierdzi, że zdjęcia rozpoczną się dokładnie 27 kwietnia tego roku. W styczniu informowaliśmy o tym, że czwarty film będzie kręcony m.in. w Wielkiej Brytanii, w Finlandii oraz w Pekinie w Chinach. Geek Vibes Nation potwierdza te trzy lokacje i dodaje czwartą - Republikę Południowej Afryki, gdzie był kręcony poprzedni film Tomb Raider (2018). Redakcja wspomnianej strony przypomina, że w kolejnym filmie powinny wrócić zjawiska paranormalne, choć przygoda Lary ponownie będzie bardziej realistyczna niż to miało miejsce w przypadku filmów z Angeliną Jolie.


Obraz Tomb Raider (2018) był oparty przede wszystkim na grze Tomb Raider (2013), ale zawierał również drobne elementy Rise of the Tomb Raider. Od wielu miesięcy fani zastanawiali się, czy kolejny film będzie opowiadał podobną historię co RotTR. Według serwisu Geek Vibes Nation tak właśnie będzie, ale z drobną poprawką: fabuła czwartego filmu z Larą miałaby zawierać nie tylko elementy gry Rise of the Tomb Raider ale i Shadow of the Tomb Raider.

Wychodzi na to, że filmowcy konsekwentnie po raz drugi zignorują obietnicę Square Enix i Crystal Dynamics z 2013 roku mówiącą o tym, że w epoce reboota wszystkie gry, książki, komiksy i filmy będą stanowiły jeden spójny kanon. W 2018 roku tę regułę złamał poprzedni film, który stanowił swego rodzaju reboot reboota. Wielu fanów liczyło na to, że drugi film z Alicią zaprezentuje zupełnie nową, świeżą fabułę, jednak jeśli wierzyć serwisowi Geek Vibes Nation, szykuje się kolejny reboot reboota, który wymiesza elementy z dwóch ostatnich gier w sposób niekanoniczny.

   


15 lutego 2020, by Cez
Nagroda za sześć całusów trafi do...
Pora na wyniki naszego konkursu urodzinowo-walentynkowego, czyli wskazanie zwycięzcy, który wygrał świecącą figurkę Lary z serii Pixel Pals. Zanim ujawnimy nazwisko szczęśliwca - zobaczcie, jaką świetną kartkę urodzinową stworzył w tym roku nasz Czytelnik Szusti. Dziękujemy za świetny pomysł i poczucie humoru!


Panie i panowie, maksymalną liczbę punktów, czyli sześć, uzyskało czterech uczestników naszego konkursu. Spośród tej czwórki jako pierwszy swoje zgłoszenie przysłał Adrian Leszczyński, któremu gratulujemy! To do Ciebie wkrótce trafi świecąca figurka!

Oto prawidłowe odpowiedzi (należało podać jedynie imiona i nazwiska, jednak dodatkowo wskazujemy, gdzie pojawił się dany pocałunek - w jakim filmie, komiksie czy grze):

1) Terry Sheridan - film Tomb Raider: The Cradle of Life
2) Alex Weiss - gra Tomb Raider (2013)
3) Chase Carver - komiks Top Cow Tomb Raider #3
4) Tsang Do Khyi - komiks Top Cow Tomb Raider #24
5) Kurtis Trent - komiks Top Cow Tomb Raider #34
6) Tony Adler - komiks Top Cow Tomb Raider: Journeys #6

   


12 lutego 2020, by Cez
[KONKURS] Odgadnij, kogo pocałowała Lara
Nadchodzą kolejne walentynki, czyli również urodziny Lary Croft. Za dwa dni klasyczna pani archeolog będzie świętować pięćdziesiąte drugie urodziny, a Lara po reboocie dwudzieste ósme. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić Waszą znajomość romantycznych relacji panny Croft z mężczyznami - nie mamy na myśli jedynie gier, ale także filmy i komiksy. Przed Wami konkurs urodzinowo-walentynkowy!

Regulamin konkursu:

1. W konkursie może wziąć udział każdy z wyjątkiem redakcji serwisu World of Tomb Raider.

2. W konkursie przewidziano jedną nagrodę: świecącą figurkę zrebootowanej Lary Croft z serii Pixel Pals.


3. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 14 lutego 2020 r. do godziny 23:59 na naszego maila redakcjawotr@gmail.com przesłać swoje zgłoszenie, wpisując w temacie "Konkurs walentynkowy", a w treści swoje imię i nazwisko i odpowiedzi. Zadaniem uczestnika jest odgadnięcie imion i nazwisk mężczyzn, których Lara Croft pocałowała na załączonych grafikach ponumerowanych od 1 do 6 (kliknij, by powiększyć). Odpowiadając, należy podać dany numer i obok imię oraz nazwisko bohatera. Za poprawne wskazanie imienia i nazwiska jednego mężczyzny, uczestnik otrzyma jeden punkt. Maksymalnie w konkursie można uzyskać sześć punktów. Podanie samego imienia lub samego nazwiska nie będzie punktowane. Jeden uczestnik może wysłać maksymalnie jednego maila. Zwycięzcą zostanie osoba, która uzyska najwięcej punktów. W przypadku remisu zwycięzcą zostanie ten uczestnik z największą liczbą punktów, który wysłał swoje zgłoszenie najwcześniej. Wyniki zostaną opublikowane w serwisie WoTR po 14 lutym 2020 r.


4. Uczestnik konkursu wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych (zgodnie z Ust. z dn. 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych - Dz. U. Nr 101/2002, poz. 926 z późn. zm. i zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. - Dz. U. UE L 119 z 2016 r., str.1-88) przez World of Tomb Raider wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia konkursu. Uczestnik wyraża również zgodę na publikację swojego imienia i nazwiska, jeśli okaże się zwycięzcą.

   


9 lutego 2020, by Cez
Druga Lara z serii Totaku dostępna z problemami
Firma Totaku z małym poślizgiem wydała drugą figurkę Lary Croft, tym razem opartą na klasycznej wersji pani archeolog. Problem w tym, że gadżet ten jest niezwykle trudno dostępny.

Przypomnijmy, że Totaku to seria dziesięciocentymetrowych figurek, w skład której wchodzą postaci z gier znanych z konsol PlayStation. Teraz po raz drugi przyszła kolej na Larę Croft, tym razem klasyczną. We wrześniu 2018 roku z okazji premiery Shadow of the Tomb Raider Totaku wydało figurkę z Larą z epoki reboota (link do archiwalnego newsa). Nowa figurka z klasyczną panną Croft miała pojawić się na rynku w grudniu, ale zadebiutowała dopiero pod koniec stycznia. Cena wynosi 13 funtów, czyli ok. 60 zł.


Niestety cały, mały nakład tej figurki został wyprzedany w brytyjskim sklepie Game.co.uk. Obecnie jedyną szansą na zakup jest skorzystanie z niemieckiego lub włoskiego Gamestop.de i Gamestop.it. Niestety sklepy te oferują wysyłkę produktów tylko w obrębie Niemiec czy Włoch. Jeśli mieszkacie w Polsce, to figurki nie uda Wam się w tych punktach kupić, chyba że pomogą Wam w tym znajomi mieszkający w tych krajach.

   


6 lutego 2020, by Cez
Karolina Gorczyca chce być Larą po raz czwarty
Polska aktorka Karolina Gorczyca, która użyczyła swojego głosu w dubbingu gier Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider, liczy na to, że w przyszłości będzie mogła odegrać Larę po raz czwarty.

Redakcja serwisu PPE.pl przeprowadziła wywiad z Karoliną Gorczycą na temat nadchodzącego serialu "Mały zgon". Przy okazji redaktor spytał, czy aktorka zamierza w przyszłości ponownie zająć się dubbingiem. "Nie wiem jakie są plany producentów gry, ale nie sądzę, że będą chcieli zabrać graczom tę kultową postać. Osobiście liczę na kolejną odsłonę" - powiedziała Gorczyca. W chwili obecnej wiadomo na pewno, że kolejna gra Tomb Raider powstanie, jednak nie wiadomo czy głosu Larze w oryginale użyczy Camilla Luddington. Zapewne od tego będzie zależało, czy w polskiej wersji wydawca będzie musiał szukać nowej aktorki, czy postawi na znany już głos.


Karolina Gorczyca zdradziła również, że z całej trylogii grała tylko we fragment gry Rise of the Tomb Raider. "Grałam w drugą odsłonę, ale doszłam do momentu, w którym trzeba było pokonać wielkiego niedźwiedzia, który wyskakiwał z jamy i potwornie ryczał. Wtedy wymiękałam. Jestem zbyt wrażliwa na takie ekstremalne emocje (śmiech)". Pełny wywiad znajdziecie tutaj.

Przypomnijmy, że w poprzednich latach przeprowadziliśmy z Karoliną Gorczycą dwa wywiady, które znajdziecie tutaj i tutaj. Rozmawialiśmy także z Kingą Suchan, która użyczyła swojego głosu w polskim dubbingu filmu Tomb Raider (2018) >> klik!

   


2 lutego 2020, by Cez
Wyciek o TR12. Fani chcą klasycznej Lary
Społeczność fanów Lary Croft obiegła wiadomość o wycieku rzekomych informacji na temat kolejnej gry o roboczym tytule Tomb Raider 12. Następna gra miałaby według wycieku ponownie opowiadać o Larze z epoki reboota. Wielu fanów serii liczy na powrót klasycznej panny Croft, nic zatem dziwnego, że w sieci pojawiło się bardzo wiele krytycznych komentarzy odnośnie treści wycieku.

Kilka dni temu w serwisie Reddit użytkownik o nicku O006 opublikował szereg informacji o wielu nowych tytułach Square Enix, w tym o grze Tomb Raider 12. Osoba ta już wcześniej wyjawiała tajemnice Square, które okazywały się prawdą. Użytkownik O006 zdążył już skasować swoje konto, ale dyskusja w serwisie Reddit pozostała >> klik! Oczywiście do poniższych informacji należy podejść z dystansem - mogą okazać się kompletną bzdurą, ale może być w nich też jakieś ziarno prawdy.

O006 twierdzi, że kolejna gra z Larą będzie kontynuacją Shadow of the Tomb Raider z tą samą Larą. Tak podobno zdecydowało Square Enix, które miało stwierdzić, że skoro ostatnie trzy gry dobrze się sprzedają, to nie ma potrzeby zmieniać sprawdzonej formuły. Przygoda miałaby się rozgrywać gdzieś w Azji, a głosu bohaterce ponownie miałaby użyczyć Camilla Luddington. Według O006 kolejny Tomb Raider powstaje od momentu zakończenia prac nad SotTR, jednak proces produkcji został obecnie spowolniony przez grę Marvel's Avengers. W październiku, po tym gdy Avengersi zadebiutują, prace nad TR12 miałyby według autora wycieku przyspieszyć. O006 przypuszcza, że kolejna gra z Larą zostanie zapowiedziana podczas targów E3 2021. Tytuł miałby trafić na PlayStation 5, na nowego Xboxa i PC. O006 dodaje, że poza Final Fantasy firma Square Enix nie planuje remasterów lub remake'ów innych gier.


Dzień później pojawił się na Reddicie inny wpis autorstwa squeenixleaker0404, który obala większość doniesień O006 (link). Problem w tym, że squeenixleaker0404 założył konto dopiero wczoraj, a to może oznaczać, że jego riposta to zwykła próba namieszania i przekazania fanom klasycznej Lary fałszywej nadziei. Według squeenixleaker0404 kolejny TR nie jest nawet w fazie wstępnej produkcji, za to twórcy mieli brać pod uwagę remake lub remaster jednej ze starszych części. Ten sam użytkownik twierdzi również, że w 2021 roku na PS5 i nowym Xboxie pojawi się ulepszona wersja trylogii survivalowej, czyli Tomb Raider (2013), Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider.

Na wyciek O006 głośno zareagowali fani. Znana youtuberka i wielka fanka serii Melonie Mac opublikowała filmik (link), w którym podkreśla, że jeśli ujawnione informacje okażą się prawdą, to będzie bardzo zawiedziona. Melonie docenia trzy ostatnie gry, jednak twierdzi, że w kolejnym tytule nie powinno być emocjonalnej Lary, a twarda kobieta z silnym charakterem jak Lara klasyczna. Pod koniec filmiku Melonie zamieściła krytyczne wypowiedzi wielu innych fanów serii. Jeszcze ostrzej wypowiada się "grająca mama" na kanale Confessions of a Gaming Mum (link). Kobieta obwinia studio Crystal Dynamics za zniszczenie marki Tomb Raider i liczy na to, że twórcy zostaną odsunięci od serii. "Grająca mama" dodaje, że Crystalsi powinni zagrać w klasyczne Tomb Raidery, aby zobaczyć, jak powinni wykonać kolejną grę. Kilka dni przed publikacją wycieków na Reddicie krytycznie na temat zrestartowanej Lary wypowiedział się także inny youtuber, Vgc2 >> link!