strona główna // forum // chat // kontakt // dodaj do ulubionych // ustaw jako startową


Powrót do Archiwum

LUTY 2015
27 lutego 2015, by Cez
Camilla chce być Larą także w filmie
Wiele osób zastanawia się kto może zagrać młodą Larę Croft w nowym filmie. Czy to możliwe, aby rola została przydzielona Camilli Luddington?

Amerykański magazyn Game Informer opublikował wywiad z Camillą Luddington, aktorką użyczającą głosu Larze Croft i biorącą udział w sesjach motion capture w ostatniej grze Tomb Raider i nadchodzącej Rise of the Tomb Raider. Wśród wielu pytań znalazło się jedno dotyczące ostatnich doniesień na temat filmu. Dziennikarze zadali Camilli pytanie wprost - czy chciałaby zagrać w ekranizacji Tomb Raidera? Aktorka nie potwierdziła, ale też nie zaprzeczyła czy dostała już jakąś propozycję.


- Myślę, że film jest nadal we wczesnej fazie produkcji, ale tak, absolutnie chciałabym to zrobić - mówi Camilla. - To postać, z którą już żyję od kilku lat, dłużej niż z jakąkolwiek inną, w jaką się wcielałam. Ona właściwie jest częścią mnie i może to dziwne, ale czuję jakby należała w pewnej mierze tylko do mnie. Byłoby mi ciężko patrzeć jak gra ją ktoś inny.

 


26 lutego 2015, by Cez
Filmowa Lara wciąż żyje! Warner wraca do gry
Kiedy większość fanów Lary Croft straciła już nadzieję na realizację trzeciego filmu z serii Tomb Raider, pojawiło się światełko w tunelu.

Według najnowszych doniesień trzeci film wciąż powstaje. Nowością jest dołączenie wytwórni Warner Bros do wcześniejszego duetu GK Films i Metro Goldwyn Mayer, przy czym Warner ma zająć się dystrybucją, a dwa pozostałe studia produkcją i finansowaniem. Po raz kolejny zmieniono scenarzystę. Tym razem stanowisko to objął Evan Daugherty, który odpowiada za scenariusze do m.in. "Królewny Śnieżki i Łowcy", "Niezgodnej" czy do najnowszych "Wojowniczych Żółwi Ninja". Ponadto każda z trzech wytwórni wyznaczyła osobę, która będzie nadzorowała projekt. Warner Bros zatrudnił Jona Berga, MGM Cassidy Lange, a GK Films Denisa O'Sullivana.

Trzeci film ma być rebootem serii filmowej, który ukaże młodą Larę Croft podczas jej pierwszej wyprawy. W 2012 r. Karl Stewart, ówczesny dyrektor marki Tomb Raider, twierdził, że nowy film będzie ekranizacją gry Tomb Raider z 2013 r. W chwili obecnej nie wiadomo czy po zmianie scenarzysty plan ten jest aktualny.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy wytwórnia Warner Bros zaangażowała się w ekranizację przygód Lary Croft. W 2009 r. Warner ogłosił, że zajmie się produkcją trzeciego filmu, jednak dwa lata później pałeczkę przejęła wytwórnia GK Films z producentem Grahamem Kingiem na czele. Wówczas zatrudniono dwóch scenarzystów, Marka Fergusa i Hawka Ostby'ego, którzy mają na swoim koncie m.in. pierwszego "Iron Mana". Z kolei w 2013 r. wytwórnia zmieniła zdanie i prace nad scenariuszem powierzyła Marti Noxon, która wymyśliła historie do kilku odcinków serialu "Buffy: Postrach wampirów" czy "Glee". Również i ten scenariusz trafił do kosza.

Prawdopodobnie obecnie powstaje już co najmniej trzecia wersja scenariusza, co niewątpliwie jest powodem odwlekającej się realizacji zdjęć. A jeszcze w 2011 r. zapowiadano, że film trafi do kin w 2013 r... Czas leci, a nikt nawet nie wie, kto miałby zagrać młodą Larę. Pozostaje nam cierpliwie czekać i pamiętać o zasadzie "seeing is believing". Uwierzymy, że kolejny film powstaje, gdy go wreszcie zobaczymy.

 


14 lutego 2015, by Cez
Sto lat! Lara coraz bliżej pięćdziesiątki
Walentynki? Nie tylko! Prócz święta zakochanych 14 lutego wypadają także kolejne już urodziny niestrudzonej bohaterki serii gier, filmów, komiksów i książek Tomb Raider, czyli panny Lary Croft.

Nowym i zapominalskim fanom Tomb Raidera przypominamy: najstarsza wersja biografii Lary z 1996 roku mówi o tym, że bohaterka przyszła na świat 14 lutego 1968 roku w londyńskiej dzielnicy Wimbledon. Łatwo w ten sposób policzyć, że pani archeolog obchodzi dziś… 47 urodziny! Jednak w 2013 roku Square Enix dokonało restartu serii tworząc nową, alternatywną postać 21-letniej Lary. Od tego momentu firma odcina się od daty 14 lutego, jednak fani wciąż symbolicznie uznają ten dzień za urodziny bohaterki. W efekcie można przyjąć, że ta dawna Lara kończy dziś 47 lat, a ta nowa, zrestartowana - lat 23.


Z okazji urodzin Lary polecamy naszym Czytelnikom 2-godzinny film Timeline: Tomb Raider, który w porządku chronologicznym ukazuje wydarzenia z życia bohaterki, poczynając od jej narodzin, a kończąc na przygodzie z gry Lara Croft and the Temple of Osiris. Zaznaczamy, że chronologia ta nie jest oficjalna - jest to jedna z wielu możliwych interpretacji wydarzeń zaprezentowanych pomiędzy grą Tomb Raider I, a najnowszą wyprawą do świątyni Ozyrysa. Wydarzeń z Tomb Raidera z 2013 roku w tym filmie nie znajdziecie, ponieważ należą one do nowej, zrestartowanej linii czasowej. Jednak po obejrzeniu podlinkowanego filmu można odnieść wrażenie, że wydarzenia z najnowszej gry w pewnej mierze pasują również do starej linii czasowej.

Więcej informacji o różnych wersjach biografii pani archeolog znajdziecie w dziale Lara Croft.

 


12 lutego 2015, by K@t
Lara Croft: Pogoń za forsą
Temple of Osiris za nami, Rise of the Tomb Raider przed nami, a gdzieś pomiędzy wciśnie się jeszcze… Lara Croft: Relic Run.

Square Enix oficjalnie potwierdziło, że niedługo na urządzeniach mobilnych zadebiutuje nowa gra z panią archeolog. Nie zdradzono jednak jaki gatunek będzie reprezentować tytuł, ani ile wydawca sobie za niego zażyczy. Ujawniono jedynie, że Lara Croft: Relic Run to „nostalgiczna przygoda, która trafi na tablety i smartfony”. Nazwa jednak dość jednoznacznie kojarzy się z popularnym Temple Run, co może stanowić pewną wskazówkę co do ostatecznego kształtu projektu.

Przy tej okazji warto również przypomnieć, że użytkownicy systemu Android do tej pory czekają na konwersję Guardian of Light (dostępnego jedynie na smartfonach Sony Xperia) oraz klasycznych TR1 i TR2 (dostępnych wyłącznie w App Store). Pytanie, czy Relic Run również warte będzie czekania... i pieniędzy.

 


10 lutego 2015, by Mr Macphisto
My Słowianie
Kitież. Dziś jeszcze niewiele Wam to mówi, ale już niedługo - będziecie specami od słowiańskiej mitologii. Właśnie wokół tego legendarnego miasta będzie kręciła się fabuła Rise of the Tomb Raider. Lara Croft spodziewa się tam odkryć sekret nieśmiertelności. Temat ten nie daje jej spokoju, od czasu spotkania z wieczną duszą na Yamatai. Bohaterka podążyła więc tym tropem.

Na Kitież naprowadziły ją XIII-wieczne opowieści o miastach. Tak, miastach, bo Jerzy II Wsiewołodowicz założył nad jeziorem Swietłojar Kitież Mały i Kitież Duży. To pierwsze - zostało podbite w mongolskich najazdach. W drugim - mieszkańcy bronili się... modląc. Wymodlili zatonięcie miasta w jeziorze. Dziś dostać się tam mogą tylko ludzie z czystym sercem.


Wpadnięcie na taką fabułę nie było proste, choć Crystal Dynamics ruszyli wytartym szlakiem. Szukali fascynujących, wyzywających, a przy tym nie wyświechtanych mitów. Do tego trzeba było dodać możliwość stworzenia nowego, trudnego dla człowieka środowiska - i voila! Przed Wami milotogia Rise of the Tomb Raider w pigułce. Na pewno napiszemy o niej na WoTR jeszcze więcej.

 


9 lutego 2015, by Mr Macphisto
Trójkątne balony dla dużych dzieciaków
Do sieci trafił kolejny DLC dla Lara Croft and the Temple of Osiris.

W Twisted Gears Pack dostajemy przede wszystkim nowy grobowiec. Żeby do niego dotrzeć, trzeba iść na południe od kaplicy Ozyrysa, przez Zatopione Miasto.

Ale - jako że nie samymi grobowcami Lara żyje - jest też zabawa ciuszkami. Tym razem całkiem atrakcyjna, bo współczesną panią archeolog (w tej grze chyba nadal jest archeologiem, a nie barmanką?) można przerobić na jej starszą siostrę. Po ludzku mówiąc - można włączyć Larę w wersji z lat '90.

Nie brakuje też oczywiście dodatkowych amuletów i innych gadżetów. Ich wykaz znajdziecie na Steamie.

 


9 lutego 2015, by Mr Macphisto
Nowy klasyk
Nikt jeszcze nie zdążył o nim tak pomyśleć, a tu proszę - wydawca zrobił to za nas. Jeszcze najnowszy Tomb Raider - wszedł już do działu staroci. Cenega Poland właśnie zaczyna sprzedawać go w pomarańczowej Kolekcji Klasyki.

To oznacza, że jeżeli ktoś jakimś cudem jeszcze nie zaopatrzył się w jedną z najlepszych gier ostatnich lat - teraz może to zrobić za 34,99 PLN. Tytuł w oczo... w rzucającym się w oczy pudełku leży już na półkach najważniejszych sklepów z multimediami. Sprawdziliśmy!

Na wszelki wypadek - front pokazujemy obok.

 


8 lutego 2015, by Cez
Co z tym PlayStation i PC?
Często nas pytacie o to czy Rise of the Tomb Raider pojawi się także na PlayStation i PC. Odpowiedź wciąż brzmi: "nie wiadomo", ale pojawiły się pewne poszlaki, które mogą (ale nie muszą!) wskazywać na to, że doczekamy się innych wersji gry niż na Xboxa.

Microsoft jakiś czas temu potwierdził, że kolejny Tomb Raider będzie ekskluzywny czasowo na Xboxa One i Xboxa 360. Pieniążki płynące z Ameryki do siedziby Square Enix spodobały się Japończykom na tyle, że ogłosili Microsoft wydawcą kolejnej gry. Czasowa wyłączność ma jednak to do siebie, że z czasem wygasa. Zanim poznamy datę wydania gry na inne platformy, minie wiele czasu, bowiem w tej wyłączności chodzi właśnie o to, by przekonać niezdecydowanych do zakupu Xboxa One zamiast PlayStation 4 w kluczowym momencie, czyli pod koniec roku, na święta. Możemy zatem przypuszczać, że o innych platformach oficjalnie dowiemy się najszybciej w 2016 roku.


Tymczasem francuski oddział Amazonu, słynący ze wczesnego ujawniania pilnie strzeżonych tajemnic, zamieścił w swojej ofercie Rise of the Tomb Raider na… PS4 i PC. Do tej informacji należy jednak podejść z dystansem, ponieważ nie musi to świadczyć o posiadanej przez sklep wiedzy, a jedynie o zdolnościach prorokowania. Drugim źródłem poszlaki wskazującej na to, że powstaną także edycje na inne platformy, może być samo studio Crystal Dynamics. W filmiku magazynu Game Informer pojawia się kadr zarejestrowany w biurze Crystalsów, na którym widnieje devkit PS4, czyli zestaw dla twórców oprogramowania (zdjęcie powyżej). Podobnie jednak jak w przypadku Amazonu, obecność sprzętu Sony nie musi o niczym świadczyć.

Trzecią i najważniejszą wskazówką jest zdanie, które padło w artykule Game Informera: "Lara przygotowuje się do swojej nowej przygody na Xboxie One i Xboxie 360 na tegoroczne święta, ale studio nie wyklucza możliwości wydania gry na inne konsole w późniejszym czasie." Kluczowe jest tutaj słowo "konsole", bowiem do niedawna przypuszczano, że poza Xboxami gra mogłaby się pojawić jedynie na PC.

Czy jest więc szansa także na PS4 i PS3? Pozostaje nam cierpliwie poczekać na oficjalne informacje i liczyć na to, że każdy, kto będzie chciał zagrać w Rise of the Tomb Raider, prędzej czy później będzie mógł to zrobić na platformie, którą posiada.

 


6 lutego 2015, by Dido & Cez
Kierunek Syberia! Lara po przejściach zwiedzi Rosję
W najnowszym numerze magazynu Game Informer opublikowano obszerny artykuł o nadchodzącej grze Rise of the Tomb Raider wraz z pierwszymi screenami i nowymi szkicami (możecie je zobaczyć tutaj).

Z lektury artykułu wyłania się obraz odmienionej o 180 stopni Lary. Bohaterka jest rozchwiana emocjonalnie po przeżyciach na japońskiej wyspie Yamatai, przez co trafia do gabinetu psychoanalityka. Lara nie zamierza się jednak poddawać. Planuje kolejną wyprawę, za pomocą której chce udowodnić, że to co ją spotkało, było realne.

W swojej kolejnej podróży Lara Croft zamierza udać się na Syberię w celu odnalezienia legendarnego miasta Kitież. Twórcy zapewniają, że prócz lokacji rosyjskiej znajdzie się miejsce na tereny pustynne, gęstwiny leśne oraz podwodne jaskinie (powrócić ma nurkowanie). W podróży bohaterce będzie towarzyszył znany z poprzedniej części Jonah Maiava - niegdyś kucharz ze statku Endurance. Na swojej drodze Lara i Jonah spotkają członków tajemniczej organizacji Trójca (ang. Trinity), znanej z poprzedniej gry i ostatnich komiksów.


W grze nie zabraknie lubianych przez fanów grobowców, które mają być bardziej skomplikowane i większe niż w 2013 roku. Powróci łuk i czekan, a wytwarzanie i modyfikacja broni będą bardziej urozmaicone - to w jakim stopniu dane elementy zostaną wykorzystane, zależne będzie tylko i wyłącznie od decyzji gracza. Pojawi się cykl dnia i nocy oraz zmienna pogoda, która będzie wpływać na zachowania zarówno dzikich zwierząt (np. niedźwiedzi) jak i ludzi. Lokacje znów będą podzielone na huby, które mają być nawet trzykrotnie większe niż te w poprzedniej części.

Nowa Lara Croft nie tylko będzie mogła chować się w krzakach, atakować z ukrycia, wody i wspinać się po drzewach, ale przede wszystkim rozwinięty zostanie tzw. wątek survivalowy. System craftingu zostanie rozbudowany - od teraz będzie można zbierać różnego rodzaju rośliny, przeszukiwać przeciwników, oprawiać skóry zwierząt itp. A wszystko po to, by stworzyć niezbędne do przetrwania narzędzia, broń (np. zatrute lub wybuchowe strzały) czy nawet mikstury lecznicze.

Rise of the Tomb Raider ukaże się pod koniec tego roku wyłącznie na konsoli Xbox One oraz Xbox 360. Wciąż nie wiadomo czy i kiedy pojawi się wersja na PC i Playstation, choć wiele wskazuje na to, że wyłączność na konsole Microsoftu jest jedynie czasowa. Ciekawostką jest fakt, że za wersję na Xboxa 360 nie odpowiadają Crystalsi, a studio Nixxes Software, które współpracowało m.in. przy Lara Croft and the Temple of Osiris.

Na zakończenie - zobaczcie 8-minutowy filmik opublikowany przez magazyn Game Informer.