strona główna // forum // chat // kontakt // facebook // youtube

Powrót do Archiwum

STYCZEŃ 201922 stycznia 2019, by Cez
Premiera trzeciego DLC pt. Koszmar! [WIDEO]
Zgodnie z zapowiedzią dziś firma Square Enix odblokowała trzecie z siedmiu zaplanowanych DLC do Shadow of the Tomb Raider, które jest dostępne na Steamie oraz konsolach PS4 i Xbox One. Tutaj zobaczcie krótki zwiastun dodatku o nazwie The Nightmare (Koszmar).

Tradycyjnie w skład nowego DLC wchodzi misja poboczna (Droga Strachu) oraz nowy grobowiec (Skowyt Małpich Bogów). Jednym w elementów misji jest także Croft Manor, ale lokacja ta okazała się bardzo mała. Dzięki nowemu DLC poznamy tajemnicę, której Uchu nie zdradził nikomu innemu. W celu pozyskania potężnej i tajemniczej broni Lara Croft musi zmierzyć się z zupełnie nowym grobowcem wyzwań (można go przejść solo lub w trybie co-op), walczyć z wrogami przypominającymi już jej znanych przeciwników, ale zachowującymi się zupełnie inaczej, oraz stawić czoło największemu zagrożeniu: sobie samej. Koszmar to nowe opcje dostosowania wyglądu, strój Łuski Q, czekan Szpon Strachu i umiejętność Biały Oddech sprawiająca, że strzały lękowe działają obszarowo.


The Nightmare jest bezpłatny dla tych graczy, którzy wykupili Season Pass do Shadow of the Tomb Raider w cenie ok. 125 zł. Dodatek można nabyć osobno za ok. 20 zł. Czwarte DLC zadebiutuje w lutym.

   


20 stycznia 2019, by Cez
Xbox zyskał dodatek spóźniony... o 8 lat
Taki news nie zdarza się raz na miesiąc, nawet nie raz na rok - zdarza się raz na... osiem lat. Firma Crystal Dynamics po ośmiu latach opóźnienia udostępniła na Xboxach brakujące DLC do gry z 2010 roku pt. Lara Croft and the Guardian of Light.

Przypomnijmy: gra Guardian of Light zadebiutowała latem 2010 roku w pierwszej kolejności na konsoli Xbox 360. Był to jeden z pierwszych sygnałów długofalowej bliskiej współpracy studia Crystal Dynamics z Microsoftem (wcześniej pojawiły się dwa dodatki TR Underworld DLC na wyłączność na Xboxa). W drugiej połowie 2010 roku Guardian of Light pojawił się także na PS3 i na Steamie. Grze towarzyszyło łącznie pięć dodatków DLC. Niestety jeden z nich o nazwie Things That Go Boom, który zadebiutował w grudniu 2010 roku (link do archiwalnego newsa), nigdy nie pojawił się na Xboxie 360. W lutym 2011 roku na Twitterze twórcy oświadczyli, że "niestety z powodu nieprzewidzianych problemów drugi dodatek nie zostanie opublikowany na Xboxie 360".


Minęło osiem lat... i okazało się, że nieprzewidziane problemy skończyły się. Dodatek Things That Go Boom jest wreszcie dostępny na Xboxie 360. Dodajmy, że w Guardian of Light można również zagrać na konsoli Xbox One w ramach wstecznej kompatybilności.

Można powiedzieć, że lepiej później niż wcale, choć to dziwne, że problem z dodatkiem dotyczył akurat konsoli, która przez ponad dekadę była intensywnie promowana przez twórców gier z Larą. Może Sony pójdzie tą samą drogą i opublikuje po dwudziestu latach w PlayStation Store brakujące dodatki do pierwszych trzech klasyków, czyli Tomb Raider I Gold, Tomb Raider II Gold i Tomb Raider III Gold? ;)

   


18 stycznia 2019, by Cez
Koszmar także z grobowcem
Trzecie DLC do Shadow of the Tomb Raider pt. The Nightmare (Koszmar) będzie zawierało nie tylko Croft Manor. Także i w tym dodatku pojawi się nowy grobowiec. Obok widzicie screen z nadchodzącego rozszerzenia.


The Nightmare, który zadebiutuje w najbliższy wtorek 22 stycznia, będzie składał się z dworu Croftów, grobowca opcjonalnego o nazwie Skowyt Małpich Bogów i misji pobocznej Droga Strachu. Tradycyjnie pojawi się także nowa broń, strój i umiejętność.


Warto dodać, że nowy grobowiec Skowyt Małpich Bogów zaoferuje rozgrywkę zarówno w trybie solo jak i co-op. Przypomnijmy, że podobnie było w przypadku pierwszego DLC pt. The Forge (Kuźnia). Z kolei dodatek The Pillar (Filar) można przechodzić tylko w pojedynkę.

   


15 stycznia 2019, by Cez
Croft Manor powróci w najbliższym DLC!
Prośby fanów zostały wysłuchane - firma Square Enix właśnie ogłosiła, że nadchodzące trzecie DLC do Shadow of the Tomb Raider przeniesie nas ponownie do Croft Manor. Przy okazji poznaliśmy również datę premiery.


Trzecie DLC pt. The Nightmare (Koszmar) zadebiutuje we wtorek 22 stycznia, czyli dokładnie za tydzień. W dodatku ponownie odwiedzimy dwór Croftów, czyli lokację, która co prawda pojawiła się już w Shadow of the Tomb Raider, ale do której nie da się w jakikolwiek sposób wrócić po zakończeniu wątku fabularnego. Z zapowiedzi twórców wynika, że w The Nightmare Lara Croft zmierzy się w swoim domu z dawnymi wrogami i upadłymi przyjaciółmi.

   


15 stycznia 2019, by Cez
Złoty Pociąg, a może kopalnia w Wieliczce?
Pora na wyniki naszego wielkiego konkursu z okazji szesnastych urodzin serwisu World of Tomb Raider! Spośród nadesłanych prac wybraliśmy najlepszą szóstkę. Zwycięzcy otrzymają bardzo cenne zestawy nagród. Galerię ze zwycięskimi i wyróżnionymi pracami znajdziecie tutaj. Niektórzy uczestnicy dodatkowo przesłali kilka zdań opisu swojej pracy - nie było to wymagane i jurorzy nie brali ich pod uwagę przy ocenie zgłoszeń konkursowych.

Przypomnijmy: aby wziąć udział w konkursie, należało na naszego maila przesłać w formie pliku JPG pracę plastyczną wykonaną dowolną techniką lub grafikę komputerową. Temat pracy: załóżmy, że w kolejnej grze o roboczym tytule Tomb Raider 12 Lara Croft trafi do Polski. Jakie miejsce mogłaby odwiedzić, co mogłaby tam robić, czego by szukała? Najwięcej prac dotyczyło Złotego Pociągu, ale to nie praca o tej tematyce zajęła pierwsze miejsce. Spośród wszystkich nadesłanych prac każdy z pięciu naszych jurorów wybrał dziesiątkę najlepszych i przyznał im punkty od 1 do 10. Po zsumowaniu wszystkich punktów otrzymaliśmy ostateczne wyniki.


Panie i panowie, pierwsze miejsce zajęła praca Kingi Turek z wynikiem 46 punktów (powyżej - kliknij, by powiększyć). Autorka otrzyma od nas następujący zestaw: kod na Season Pass do Shadow of the Tomb Raider, t-shirt, filmowy pressbook z autografem Kingi Suchan, zdjęcie z autografem Meagan Marie i zestaw magnesów z cytatami z serii TR. Praca Kingi wykonana wieloma technikami i utrzymana w stylistyce concept artu spodobała się jurorom najbardziej. Zaprezentowana Kopalnia Soli w Wieliczce byłaby świetnym miejscem dla przygód Lary, a panna Croft mogłaby szukać np. legendarnego pierścienia św. Kingi.


Drugie miejsce z wynikiem 38 punktów zajął minikomiks Laury Słotwińskiej (powyżej), w którym Lara szuka Bursztynowej Komnaty i Złotego Pociągu m.in. na dnie Morza Bałtyckiego i w Gdańsku. Autorka pracy otrzyma od nas kod na Season Pass do Shadow of the Tomb Raider, czarny worek, pressbook z autografem Kingi Suchan i zestaw magnesów z cytatami z serii TR. Podium z wynikiem 28 punktów zamyka minimalistyczna, ale bardzo pomysłowa praca Radosława Srokocza (poniżej), któremu wyślemy kod na Season Pass do Shadow of the Tomb Raider, zestaw naklejek RotTR na konsolę i pada PS4, pressbook z autografem Kingi Suchan i zestaw magnesów z cytatami z serii TR.


Czwarte miejsce zajęła Ewa Zdunek z wynikiem 27 punktów, do której trafi kod na soundtrack do Shadow of the Tomb Raider, butelka filtrująca, pressbook z autografem Kingi Suchan i otwieracz z czekanem. Piąte miejsce zdobyła Monika Ociepka z wynikiem 25 punktów. Autorka pracy otrzyma pressbook z autografem Kingi Suchan, otwieracz z czekanem i przypinkę z artefaktem Atlasem. Ostatnim zwycięzcą z wynikiem 24 punktów jest Krystian Horwacik, któremu wyślemy filmową ulotkę z autografem Kingi Suchan, przypinkę z artefaktem Atlasem i przypinkę z jadeitowym naszyjnikiem.

   


12 stycznia 2019, by Cez
Fani Lary Croft mogą pomóc WOŚP
W najbliższą niedzielę 13 stycznia odbędzie się dwudziesty siódmy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Fani Lary Croft mogą połączyć przyjemne z pożytecznym - zakupić unikalne wydanie gry Shadow of the Tomb Raider i jednocześnie przekazać środki na WOŚP, które w tym roku zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.


Polski dystrybutor serii Tomb Raider, czyli firma Cenega wraz ze sklepem Muve.pl organizują aukcję charytatywną w serwisie Allegro >> klik! Organizatorzy zapraszają do licytacji wyjątkowego zestawu poświęconego grze Shadow of the Tomb Raider, którego głównym elementem jest kopia gry na konsolę Xbox One z autografem Karoliny Gorczycy, polskiej Lary Croft. Ponadto w zestawie znaleźć można: oficjalną i limitowaną litografię, koszulkę z logo gry o rozmiarze L, przypinkę z motywem z gry, zestaw naszywek i karabińczyk z logo gry.

Aukcja potrwa do poniedziałku 21 stycznia do godziny 19:27. Inne przedmioty oferowane na WOŚP przez Cenegę i Muve.pl znajdziecie tutaj.

   


11 stycznia 2019, by Cez
Zbiorcze Piekło już w sprzedaży
Wydawnictwo Dark Horse opublikowało zbiorczą edycję komiksowej miniserii Tomb Raider: Inferno, której akcja rozgrywa się tuż przed grą Shadow of the Tomb Raider. Przy okazji podpowiadamy, w jakiej kolejności należy czytać komiksy i książki z epoki reboota, by zachować odpowiednią chronologię.

Tomb Raider: Inferno pierwotnie składało się z czterech zeszytów - streszczenia znajdziecie w naszym dziale Komiks. Teraz kompletną, mroźną przygodę Lary, liczącą łącznie 104 strony, można nabyć za 18 dolarów. W Inferno panna Croft wciąż ugania się za złowrogą organizacją o nazwie Trójca, tym razem aż na Antarktydzie. Grupa zyskała nową najemniczkę i to właśnie ona jest celem Lary. Scenariusz komiksowych przygód napisał duet: Jackson Lanzing, autor historii ze świata Joyride, Batman & Robin Eternal czy Vast oraz Collin Kelly związany z markami Joyride, Grayson i Hacktivist.


Nie wiadomo co dalej z komiksowymi przygodami Lary. Niewykluczone, że miniseria Inferno może być ostatnią w najbliższym czasie. To dobra okazja, by przypomnieć prawidłową chronologię epoki reboota (w nowych grach i komiksach nie brakuje niestety błędów i nieścisłości). W przypadku wszystkich komiksów oraz książki The Ten Thousand Immortals zamieściliśmy na naszej stronie streszczenia. Kanon epoki reboota tworzą:

- komiks Tomb Raider: The Beginning
- gra Tomb Raider (2013)
- powieść Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals
- I regularna seria komiksów (18 zeszytów)
- gra Rise of the Tomb Raider
- II regularna seria komiksów (12 zeszytów)
- miniseria komiksów pt. TR: Survivor's Crusade (4 zeszyty)
- miniseria komiksów pt. TR: Inferno (4 zeszyty)
- gra Shadow of the Tomb Raider (wstęp gry w Meksyku)
- powieść Shadow of the Tomb Raider: Path of the Apocalypse
- gra Shadow of the Tomb Raider (Amazonia w Peru)

Dodajmy, że 13 lutego Dark Horse wypuści książkę do kolorowania pt. Tomb Raider Coloring Book. Za 96 czarno-białych stron trzeba będzie zapłacić 15 dolarów.

   


6 stycznia 2019, by Taimon
Film z Alicią najbardziej niedoceniony w 2018 roku?
Dwutygodnik Forbes, czyli jeden z najpopularniejszych amerykańskich magazynów o tematyce biznesowej, opublikował artykuł, w którym wymienił dziesięć najbardziej niedocenionych filmów ubiegłego roku. Jednym z nich jest Tomb Raider (2018) z Alicią Vikander w roli głównej, a także m.in. Gringo, Czerwona jaskółka, czy Szpieg, który mnie rzucił.

Autor rankingu bardzo chwali Alicię Vikander, która według niego wykreowała wspaniałą bohaterkę kina akcji - momentami bardzo zabawną. Uważa również, że lokacje, interakcje między bohaterami oraz same sekwencje akcji są ponadprzeciętne. Autor rankingu dodaje, że film o wiele bardziej by zyskał, gdyby nie przedstawiał historii początków bohaterki, ale od razu przeszedł do właściwej przygody. Z tego powodu liczy on na sequel.


Globalny zarobek filmu Tomb Raider (2018) wyniósł dokładnie 274 miliony i 651 tysięcy dolarów, co nie jest tragicznym wynikiem, jednak w samych Stanach Zjednoczonych obraz zarobił jedynie 56 milionów dolarów, co uważane jest za ogromną porażkę. Budżet filmu z Alicią wynosił 94 miliony dolarów. Przypomnijmy, że Tomb Raider Movie z 2001 roku kosztował 115 milionów dolarów i zarobił 274 miliony i 703 tysiące dolarów, z kolei na Cradle of Life z 2003 roku wydano 95 milionów, a obraz zarobił 156 milionów. Oznacza to, że w ostatecznym rozrachunku Tomb Raider (2018) przegrał minimalnie, o ok. 50 tysięcy dolarów, z pierwszym filmem z Angeliną Jolie.

Do dziś wytwórnia Warner Bros nie potwierdziła, ale też nie zaprzeczyła chęci wyprodukowania kolejnego filmu z Larą Croft - najprawdopodobniej porażka filmu w USA nie zachęca wytwórni do realizacji sequela.

   


2 stycznia 2019, by Cez
Sklep Dark Angel i kolejne opóźnienie TR Suite
Powstał sklep z gadżetami związanymi z albumem Tomb Raider: The Dark Angel Symphony, z kolei krążek The Tomb Raider Suite znów się spóźnił i nie dotarł do nabywców przed świętami Bożego Narodzenia mimo obietnic kompozytora - to tylko niektóre najnowsze informacje związane z dwoma muzycznymi projektami z Kickstartera.

Kompozytor Peter Connelly otworzył sklep, który znajdziecie tutaj. Przypomnijmy, że jego akcja na Kickstarterze pt. Tomb Raider: The Dark Angel Symphony została zakończona na początku grudnia. Łącznie 661 fanów Lary Croft zebrało nieco ponad 70 tysięcy funtów. Niestety to bardzo mało w porównaniu do pierwotnego celu, jaki założyli sobie twórcy (180 tysięcy funtów). W związku z tym kompozytor i jego drużyna sprzedają poprzez sklep nie tylko egzemplarze planowanego albumu, ale i wiele gadżetów, także unikalnych, zafoliowanych z lat 90-tych. Zysk z tej sprzedaży zostanie przeznaczony na ulepszenie produkcji The Dark Angel Symphony. Przypomnijmy, że dzięki akcji na Kickstarterze powstaną dwa albumy: pierwszy z orkiestrowymi utworami z gier TR4, TR5 i TR Angel of Darkness oraz drugi z utworami zremasterowanymi z tych samych trzech tytułów.


Peter Connelly poinformował również, że w projekcie pomoże mu Dean Kopri, muzyk, który skomponował utwory do dema nieoficjalnego remake'u TR2 (pisaliśmy o tym projekcie tutaj). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to album Tomb Raider: The Dark Angel Symphony powinien zostać wydany 22 grudnia 2019 roku. Wysyłka w pierwszej kolejności będzie dotyczyła uczestników Kickstartera, z kolei w styczniu 2020 roku płytek i gadżetów doczekają się pozostali nabywcy.

Złe wiadomości niestety mamy na temat The Tomb Raider Suite. W listopadzie informowaliśmy, że 7 kwietnia w Australii miał się odbyć trzeci koncert Nathana McCree, kompozytora muzyki z gier TR1, TR2 i TR3. Wydarzenie to zostało anulowane - McCree wyjaśnia, że widowisko odbędzie się, ale w drugiej połowie roku. Nowa data nie została jeszcze podana. Ponadto kompozytor obiecywał, że do minionego Bożego Narodzenia nabywcy albumu The Tomb Raider Suite wreszcie dostaną fizyczne krążki, a także inne zakupione gadżety. Te ostatnie faktycznie trafiły do fanów przed świętami (np. plakaty, zapisy nut, t-shirty), jednak z nieznanego powodu na najważniejszym produkcie - czyli albumie z muzyką skupiono się w drugiej kolejności. Kompozytor tłumaczy, że dopiero 15 stycznia otrzyma odpowiednią ilość pudełek, by zapakować krążki. Wniosek taki, że The Tomb Raider Suite zostanie wysłany najszybciej na przełomie stycznia i lutego. Dla przypomnienia: pierwotnie premiera albumu miała odbyć się... w listopadzie 2017 roku. Później kilkukrotnie premierę przesuwano. Cyfrowy album zadebiutował dopiero w październiku 2018 roku.


Miejmy nadzieję, że Peter Connelly nie napotka na tyle problemów co Nathan McCree i że chociaż Tomb Raider: The Dark Angel Symphony pojawi się na czas. Niestety prawdopodobnie to właśnie ciągłe opóźnienia The Tomb Raider Suite na tyle zniechęciły fanów Lary, że w akcji The Dark Angel Symphony wzięło udział tylko 600 osób. Dla porównania - TR Suite był wspierany przez aż 2600 osób.